Gmina z Podlasia chce być samowystarczalna energetycznie
Znajdujące się w województwie podlaskim Siematycze chcą w ciągu najbliższych lat stać się gminą samowystarczalną energetycznie, która będzie produkować tyle energii, ile sama zużywa. Pomóc mają w tym odnawialne źródła energii.
Partnerami gminy Siematycze w realizacji projektów energetycznych są Politechnika Częstochowska oraz Grupa Eneris.
Plan budowy gminy samowystarczalnej energetycznie zakłada wykorzystanie energii z małej elektrowni wodnej, biogazowni, a także elektrowni fotowoltaicznej i elektrociepłowni na biomasę. Dodatkowo możliwa jest realizacja magazynu energii.
Już teraz Przedsiębiorstwo Komunalne wykorzystuje do procesów uzdatniania wody i oczyszczania ścieków wytworzoną lokalnie energię, co pozwala optymalizować koszty funkcjonowania.
– Dzięki tym działaniom mamy szansę stać się Gminą Samowystarczalną Energetycznie. W moim odczuciu przebyliśmy już około 20 proc. tej drogi, której koniec osiągniemy za mniej więcej 5 lat. Jesteśmy otwarci i chcemy korzystać pełnymi garściami z dokonań naukowych i technologicznych, które wnosi Politechnika Częstochowska. Co więcej, widzimy potencjał we wdrażaniu nowych technologii i w innowacyjnych inwestycjach dla dobra mieszkańców Siemiatycz – komentuje Piotr Siniakowicz, Burmistrz miasta Siemiatycze.
Jak informuje Eneris, miasto pozyskuje również fundusze na termomodernizację budynków użyteczności publicznej, takich jak szkoły i urzędy oraz wspomaga mieszkańców w instalowaniu nowych, bardziej wydajnych i czystszych pieców, a od stycznia br. urząd miasta pomaga również mieszkańcom w zwiększeniu efektywności energetycznej ich mieszkań i domów wykorzystując kamerę termowizyjną.
– Elementem koniecznym przy nowoczesnym rozumieniu samowystarczalności energetycznej jest możliwość przechowywania energii. Politechnika Częstochowska, we współpracy m.in. z CE, ACMiN AGH, UJ, PŚ oraz firmami pracuje nad zagadnieniem hybryd superkondensatorowych oraz kinetycznych magazynów energii i nie jest wykluczone, że jeden z pierwszych takich magazynów energii powstanie właśnie w Siemiatyczach. Ważna tu jest postawa urzędu oraz radnych, którzy są bardzo otwarci na stosowanie w mieście rozwiązań nowoczesnych, a nawet przełomowych. Ta cecha jest moim zdaniem kluczowa i nadrzędna dla osiągnięcia samowystarczalności energetycznej – komentuje dr inż. Sylwia Całus, prodziekan ds. współpracy i rozwoju Wydziału Elektrycznego Politechniki Częstochowskiej
Budowa elektrociepłowni na biomasę ma ruszyć już wiosną br. Paliwem dla niej będą zrębki drzewne będące odpadem z produkcji leśnej. Nowa instalacja zastąpi wysłużone kotłownie zlokalizowane w zwartej zabudowie miejskiej, a ciepło z nowej instalacji powinno ogrzać mieszkańców miasta w drugiej połowie 2019 r.
– Praca nad tak nowoczesnym i zaawansowanym technologicznie projektem, jakim jest elektrociepłownia biomasowa w Siemiatyczach, wymaga szeregu skomplikowanych czynności, a także uzyskania dużej liczby zgód, pozwoleń i licencji. Na szczęście etap formalny jest już prawie za nami, a elektrociepłownia wyprodukuje pierwsze megawatogodziny i gigadżule już pod koniec roku 2019. Jestem przekonany, że mieszkańcy Siemiatycz szybko odczują poprawę jakości powietrza, a co za tym idzie komfortu życia – komentuje Zdzisław Dalach, manager projektu w Eneris.
red. gramwzielone.pl