Prosumenci dostaną od E.ON możliwość zmagazynowania energii w sieci
Niemiecki koncern energetyczny E.ON udostępni swoim klientom, którzy posiadają instalacje fotowoltaiczne, możliwość zmagazynowania niewykorzystanych nadwyżek w sieci i odebrania ich w dowolnym momencie – nawet w innym miejscu niż punkt wprowadzenia energii do sieci.
Usługa o nazwie SolarCloud była już wcześniej dostępna w E.ON, jednak mogli z niej korzystać jedynie klienci niemieckiego koncernu, którzy posiadali nie tylko własną instalację fotowoltaiczną, ale także domowy magazyn energii E.ON Aura – oferowany przez niemiecki koncern we współpracy z drezdeńską firmą SolarWatt.
W ramach takiej konfiguracji nadwyżki energii trafiają do sieciowego, wirtualnego magazynu energii dopiero, gdy stacjonarny magazyn energii jest pełny. W systemie SolarCloud stacjonarny magazyn można również w dowolnym momencie uzupełnić z magazynu wirtualnego.
Teraz SolarCloud obejmie wszystkich prosumentów będących klientami E.ON – nie tylko posiadających własny magazyn energii.
Prosumenci będą mogli wprowadzić dowolną ilość energii do sieci, która będzie dla nich stanowić formę wirtualnego magazynu energii. Energię z niego będzie można odebrać nie tylko w domu, ale również w innych miejscach, co jest ukłonem choćby w stronę właścicieli aut elektrycznych.
E.ON podkreśla, że jego klienci dzięki SolarCloud mogą zmagazynować w sieci nadwyżki nieskonsumowanej energii na okres zimowy, zmniejszając zapotrzebowanie na energię od zakładu energetycznego nawet do zera – co oczywiście zależy od wielkości posiadanej instalacji PV, a także od profilu zużycia energii.
– To rozwiązanie otwiera również nowe możliwości dla właścicieli pomp ciepła czy samochodów elektrycznych – zaznacza Karsten Wildberger, członek zarządu E.ON.
Oferta SolarCloud ma być na razie dostępna wyłącznie w Niemczech, a w kolejnych miesiącach będą mogli z niej skorzystać również prosumenci z Włoch.
Obecnie w Niemczech jest już 1,6 mln właścicieli instalacji fotowoltaicznych. E.ON wskazuje na ogromny potencjał w zakresie budowy kolejnych elektrowni PV, bazując na analizie z platformy Sunroof, którą wdrożył w Niemczech razem z Google i według której fotowoltaikę można tam zainstalować jeszcze na około 10 mln dachów.
System SolarCloud ma być oferowany w różnych konfiguracjach. Miesięczny koszt podstawowej wersji na rynku niemieckim ma wynosić 30,99 euro.
red. gramwzielone.pl