TS UE potwierdził gigantyczną karę dla EDF

Francuski koncern energetyczny musiał zwrócić gigantyczną pomoc, którą otrzymał od rządu Francji niezgodnie z zasadami unijnego rynku – potwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE. Sprawa ciągnęła się już kilkanaście lat.
Électricité de France (EDF) to jeden z największych koncernów energetycznych w Europie, a jego dominującym udziałowcem jest francuskie państwo. W ramach reformy rynku energetycznego, którą przeprowadzono we Francji jeszcze pod koniec lat 90. ubiegłego wieku, w EDF przeprowadzono restrukturyzację mającą dostosować go do nowych reguły gry.
W 2003 r. Komisja Europejska stwierdziła, że restrukturyzacja EDF odbyła się z naruszeniem unijnych zasad pomocy publicznej. W ramach restrukturyzacji francuskie władze miały bowiem niesłusznie nie naliczyć podatku, w ten sposób naruszając zasady konkurencji na rynku wspólnotowym. Wysokość nienaliczonego podatku oszacowano wówczas na 888,89 mln euro. Sumę, którą EDF miał zwrócić z odsetkami, oszacowano na 1,217 mld euro.
Komisja Europejska potwierdziła swoją decyzję w lipcu 2015 roku, po tym jak wcześniej unijny sąd anulował decyzję z 2003 r., nie stwierdzając podstaw do zarządzenia zwrotu nienaliczonego podatku jako niedozwolonej pomocy publicznej.
Po tym EDF ponownie wystąpił przy wsparciu francuskiego rządu do unijnych sądów o zbadanie słuszności decyzji Brukseli.
Tym razem Trybunał Sprawiedliwości stwierdził słuszność decyzji Komisji Europejskiej, odrzucając argumenty strony francuskiej, co potwierdził opublikowanym w ubiegłym tygodniu wyrokiem.
EDF zwrócił w październiku 2015 roku sumę w wysokości 1,383 mld euro, a ostatnia decyzja Trybunału Sprawiedliwości UE dla francuskiego potentata nie pociąga za sobą kolejnych skutków finansowych. Francuzi zasygnalizowali jednak w komunikacie możliwość ponownego odwołania.
Francuskie państwo pozostaje większościowym udziałowcem EDF, posiadając pakiet 85 proc. udziałów. W ubiegłym roku EDF wypracował przychody rzędu 71,2 mld euro. Koncern zatrudniający na całym świecie niemal 155 tys. pracowników posiada 37,1 mln klientów, a w ubiegłym roku wyprodukował 584,7 TWh energii elektrycznej, w tym 78 proc. z atomu, po 8 proc. z elektrowni wodnych, a także z gazu, 3 proc. z węgla, 2 proc. z OZE oprócz hydroenergii, a także 1 proc. z elektrowni bazujących na ropie.
red. gramwzielone.pl