Fotowoltaika na jednym z najdłuższych mostów w Europie
Infrastruktura najdłuższego na świecie mostu łączącego dwa państwa będzie częściowo zasilana energią z fotowoltaiki. Docelowo PV ma zaspokajać 1/10 zapotrzebowania na energię, a okres zwrotu z inwestycji powinien sięgać ok. 10 lat.
Most nad cieśniną Sund o długości ponad 7,8 km, łączący duńską Kopenhagę ze szwedzkim Malmö, jest zarządzany przez duńsko-szwedzką spółkę Øresundsbro Konsortiet.
Operator mostu uruchomionego w roku 2000 teraz chce ograniczyć koszty jego utrzymania poprzez własną produkcję energii elektrycznej. W tym celu w pierwszej kolejności uruchomi instalację fotowoltaiczną.
Ma temu służyć zlecenie duńskiej firmie Solarfuture zainstalowania na moście instalacji fotowoltaicznej o łącznej mocy 250 kW, która ma składać się z paneli PV o powierzchni około 1,5 tys. m2. Wartość inwestycji oszacowano na 2 mln duńskich koron, czyli 1,12 mln zł lub ok. 4,48 tys. zł na kW zainstalowanej mocy.
Energia z tego systemu fotowoltaicznego ma pokryć około 4 proc. zapotrzebowania na energię generowanego przez infrastrukturę mostu, co odpowiada ograniczeniu emisji CO2 o 85 ton w skali roku, a także rocznym oszczędnościom szacowanym na 200 tys. koron duńskich (ok. 112 tys. zł). Oznacza to, że czas zwrotu z inwestycji może nastąpić po około 10 latach.
Docelowo fotowoltaika ma pokrywać ok. 10 proc. zapotrzebowania na prąd duńsko-szwedzkiego mostu. W kolejnym etapie instalacja fotowoltaiczna ma bowiem zostać rozbudowana do potencjału rzędu 700 kW.
red. gramwzielone.pl