Dolnośląskie z uchwałą antysmogową
Kolejne województwo ma własną uchwałę antysmogową. Dzisiaj radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego przyjęli przepisy, które docelowo zmierzają do wprowadzenia zakazu palenia węglem we Wrocławiu i dolnośląskich uzdrowiskach.
Dzisiaj, po ponad roku prac eksperckich i konsultacji społecznych, zostały przyjęte przez radnych Sejmiku Województwa Dolnośląskiego uchwały antysmogowe dla Wrocławia, dolnośląskich uzdrowisk oraz pozostałej części województwa.
Uchwała dla Wrocławia została opracowana na wniosek prezydenta miasta. Zakłada, że od 1 lipca 2018 roku zakazane będzie wykorzystywanie do palenia w piecach najgorszej jakości paliw, w tym m.in. mułów węglowych, węgla brunatnego i węgla kamiennego w sypkiej postaci. Palenie w tzw. piecach bezklasowych możliwe będzie jeszcze tylko przez najbliższych 6 lat.
Docelowo paliwa stałe mają zostać wyeliminowane z ogrzewnictwa indywidualnego w stolicy Dolnego Śląska do 1 lipca 2028 roku.
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zaznacza, że równocześnie we Wrocławiu możliwe będzie korzystanie z domowych kominków, pod warunkiem, że emisja pyłu nie będzie przekraczać 50 mg na metr sześcienny, a kominki nie będą stanowiły podstawowego źródła ciepła.
Od 1 lipca 2018 roku nie będzie można również stosować najgorszej jakości paliw na terenach uzdrowisk dolnośląskich. Uchwała dla uzdrowisk wprowadza jednak zróżnicowane zapisy dla poszczególnych obszarów, uwzględniając wyniki ekspertyz wykonane na ich terenie na zlecenie samorządu województwa. Równocześnie nie wyklucza stosowania np. odnawialnych źródeł energii czy pomp ciepła, wprowadza wyjątki dotyczące stosowania paliw stałych oraz okresy przejściowe i warunki dla użytkowania starych pieców i montażu nowych czy wykorzystania kominków.
Uchwała antysmogowa dla województwa dolnośląskiego również zakłada zakaz palenia w piecach odpadami węglowymi. Dopuszcza jednak stosowanie paliw stałych, jeśli emisja pyłu nie będzie przekraczać granicznych wielkości określonych w unijnych przepisach, a instalacje grzewcze wyposażone będą w urządzenia zapewniające ich redukcję.
Dolnośląskie to już szóste województwo, w którym przyjęto uchwałę antysmogową.
– W sprawie uchwał mamy szeroki kompromis: zgadzają się ze sobą eksperci, przedstawiciele władz Wrocławia i gmin uzdrowiskowych, główne siły polityczne, aktywiści oraz ponad 92 proc. mieszkańców, którzy wypowiedzieli się w procesie konsultacji społecznych. Cieszymy się, że politycy potrafili stanąć ponad podziałami i zgodnie podjąć odważną decyzję. Podobnie jak w jak w województwie mazowieckim czy śląskim uchwały zostały przyjęte bez głosu sprzeciwu – komentuje Krzysztof Smolniki, prezes Fundacji EkoRozwoju i aktywista Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.
red. gramwzielone.pl