W Sejmie powstał zespół ds. morskiej energetyki wiatrowej
Nad stworzeniem korzystnych warunków do rozwoju polskiej energetyki wiatrowej na morzu będzie pracował powołany w Sejmie zespół ds. morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – ogłosił poseł Zbigniew Gryglas w trakcie odbywającej się w ubiegłym tygodniu Konferencji Offshore 2017.
– Widzę ogromną szansę rozwojową dla Polski w związku z rozwojem morskich farm wiatrowych – może to być nasza krajowa specjalizacja, zwłaszcza że wiele polskich firm już produkuje i świadczy usługi na rzecz offshore – zapewniał poseł Gryglas.
Podczas Konferencji Offshore prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Janusz Gajowiecki zaprezentował analizę miksu energetycznego Polski do roku 2035, przekonując, że do tego czasu w systemie elektroenergetycznym może przybyć nawet 39 GW nowych mocy, z czego niemal 21 GW to byłyby nowe źródła OZE.
Według analizy PSEW, do 2035 roku mogłoby przybyć nawet 4,85 GW mocy w źródłach wiatrowych na lądzie i nawet 6,7 GW mocy na morzu.
– Perspektywy rozwoju polskiego łańcucha dostaw są bardzo dobre. Polskie technologie, bez względu, czy są to fundamenty, kable czy statki typu jack-up, są bardzo wysoko oceniane w branży. Już teraz polskie fundamenty morskich elektrowni wiatrowych, zarówno palowe jak i kratownicowe, stanowią 75 proc. europejskiego rynku – mówił Giles Dickson, CEO europejskiego stowarzyszenia branży wiatrowej WindEurope.
Portal Gramwzielone.pl był patronem medialnym Konferencji Offshore 2017.