Niemcy postawią hybrydowy magazyn energii z bateriami na 15 MWh
Szwajcarska firma Leclanche otrzymała zamówienie od niemieckiej firmy SWB, która należy do koncernu energetycznego EWE, na dostawę bateryjnego magazynu energii, który będzie pracować w ramach układu hybrydowego, w połączeniu z magazynem termalnym. Koncern EWE kilka miesięcy temu ogłosił plany budowy innej instalacji, która – jak zapewnił – może być największym magazynem energii na świecie.
Leclanche dostarczy bateryjny magazyn energii o pojemności 15 MWh. Wartość zamówienia wynosi około 5 mln euro.
Bateryjny magazyn złożony z sześciu kontenerów wejdzie w skład hybrydowej instalacji magazynowania, w której SWB wykorzysta jeszcze technologię termalnego gromadzenia energii. Takie połączenie ma zwiększyć efektywność kosztową, a instalacja ma zarabiać na świadczeniu usług sieciowych. Jej uruchomienie zaplanowano na koniec I kwartału 2018 r.
– Hybrydowe i wolnostojące bateryjne magazyny energii mogą świadczyć usługi sieciowe, które dotąd świadczyły konwencjonalne elektrownie, przyczyniając się w ten sposób do bardziej przyjaznej środowisku stabilizacji sieci – komentuje Leclanche.
Szwajcarska firma odnotowała w pierwszej połowie br. wzrost przychodów rok do roku aż o 84 proc., do poziomu 10,6 mln franków szwajcarskich, notując jednak stratę na poziomie 11,9 mln CHF.
SWB AG to dostawca energii elektrycznej i cieplnej, ale również wody w regionie Bremy i Bremerhaven. Od 2009 r. jest częścią koncernu energetycznego EWE. Symboliczną akcję w SWB posiada miasto Brema.
W czerwcu tego roku EWE informowało o planach budowy – jak zapewniła niemiecka firma – największego magazynu energii na świecie, wykorzystując w tym celu kawerny solne, w których przechowywany jest gaz ziemny. Kawerny miałyby posłużyć do budowy przepływowej baterii o docelowej mocy 120 MW i pojemności 700 MWh.
EWE podaje, że możliwy termin uruchomienia magazynów energii w kawernach solnych to 2023 r. – Jeśli wszystko się uda, to może fundamentalnie zmienić rynek magazynowania. Ilość magazynowanej w ten sposób energii, z wykorzystaniem dwóch średniej wielkości kawern – może wystarczyć do zaspokojenia godzinnego zapotrzebowania na energię w przypadku miasta wielkości Berlina – zapewnił Peter Schmidt, szef spółki EWE Gasspeicher.
red. gramwzielone.pl
Idealny magazyn energii dla małego zeroemisyjnego domku. Umożliwia niezależność. Razem z instalacją PV40kW zapewni prąd na cały rok bez udziału ZE.