WSA w Rzeszowie o akcyzie od energii z mikroinstalacji
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie rozpatrzył sprawę, której celem było wyjaśnienie zasady opodatkowania podatkiem akcyzowym energii, którą wyprodukują i oddadzą do sieci prosumenci, a także energii, którą z sieci pobiorą w ramach rozliczeń w systemie tzw. opustów.
Rzeszowski WSA rozpatrzył skargę spółki, którą ustawa o OZE zobowiązuje m.in. do zakupu nadwyżek energii z OZE wytworzonej przez podmioty produkujące energię na potrzeby własne i oddające nieskonsumowane nadwyżki do sieci, czyli przez prosumentów.
WSA przypomina, że zgodnie z aktualnym brzmieniem ustawy o OZE w rozliczeniach sprzedawców energii z prosumentami możliwe są dwa rozwiązania. W pierwszym prosument w danym okresie rozliczeniowym wprowadza do sieci mniej energii niż pobrał. Natomiast w drugim przypadku ilość energii wprowadzonej do sieci jest wyższa niż energii pobranej i wówczas nadwyżka przechodzi na kolejny okres rozliczeniowy.
Jak zaznacza WSA w Rzeszowie, w takiej sytuacji ilość energii elektrycznej pobranej przez prosumenta z sieci, wyliczona z zastosowaniem tzw. opustu w stosunku 1 do 0,7 lub 1 do 0,8 (w zależności od mocy nominalnej mikroinstalacji), jest mniejsza niż ilość energii wprowadzonej do sieci przez prosumenta, w konsekwencji zakład energetyczny ma obowiązek rozliczenia takiej nadwyżki w kolejnym lub kolejnych okresach rozliczeniowych, zgodnie z art. 4 ust. 5 ustawy o OZE.
Obowiązek podatkowy w zakresie akcyzy powstaje w momencie jej sprzedaży nabywcy końcowemu. Opodatkowaniu akcyzą powinna podlegać całość energii elektrycznej, którą prosument – a więc wytwórca energii elektrycznej z OZE i jednocześnie nabywca końcowy – pobrał z sieci, na podstawie urządzeń pomiarowo-rozliczeniowych
Jak czytamy w uzasadnieniu wyroku WSA w Rzeszowie, podmiot dokonujący sprzedaży energii elektrycznej na rzecz wytwórcy energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacji będzie zobowiązany do opodatkowania podatkiem akcyzowym całej sprzedanej energii elektrycznej, czyli niezależnie od występującego opustu.
– Opodatkowanie podatkiem akcyzowym jedynie różnicy pomiędzy ilością energii elektrycznej sprzedanej i nabytej przez nią od wytwórców energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacji nie ma podstawy prawnej w ustawie o podatku akcyzowym, w jej aktualnym brzmieniu. Proponowany przez skarżącą sposób opodatkowania sprzedaży energii elektrycznej nabywcy końcowemu spowodowałby ponadto, że część sprzedanej energii elektrycznej nie byłaby opodatkowana podatkiem akcyzowym, co nie znajduje oparcie w obowiązujących przepisach prawa i wbrew twierdzeniu skarżącej nie można tu stosować analogii z ustawy o podatku od towarów i usług (ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r., poz. 1221, ze zm.), albowiem są to zupełnie różne podatki, oparte na diametralnie odmiennych zasadach – komentuje WSA w Rzeszowie.
Jednocześnie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie podkreśla, że „analiza przepisów ustawy o podatku akcyzowym pozwala wskazać pewne powtarzalne reguły, które tworzą zasady ogóle opodatkowanie tym podatkiem i że do tych zasad można zaliczyć regułę statuującą jednokrotność opodatkowania, która oznacza, że wyrób akcyzowy powinien być opodatkowany tylko jeden raz”.
– Jednofazowość podatku akcyzowego wiąże się z zasadą opodatkowania konsumpcji, która sprowadza się do obciążania ciężarem ekonomicznym podatku ostatecznego nabywcę towaru. Zasadę tę potwierdza np. koncepcja opodatkowania sprzedaży energii elektrycznej wyłącznie na rzecz nabywcy końcowego. W przypadku koncesjonowanych podmiotów występujących na rynku energii elektrycznej, opodatkowane jest zużycie energii elektrycznej lub właśnie sprzedaż na rzecz nabywcy końcowego – komentuje WSA w Rzeszowie.
red. gramwzielone.pl