Opolskie ma uchwałę antysmogową. „Wybór między ekonomią a zdrowiem”
Radni województwa opolskiego przyjęli uchwałę antysmogową, która wejdzie w życie już za kilka tygodni. Najdalej idące pomysły z ostatecznej wersji uchwały jednak wykreślono.
Opolskie jest kolejnym województwem po śląskim i małopolskim, które przyjęło własną uchwałę antysmogową. Radni województwa opolskiego przegłosowali jej przyjęcie wczoraj. Mimo, że początkowo zakładano, że uchwała wejdzie w życie dopiero w przyszłym roku, pod naciskiem opinii społecznej zmieniono datę implementacji na 1 listopada 2017 r.
Z uchwały wykreślono jednak najbardziej rygorystyczne zapisy o usuwaniu najbardziej emisyjnych źródeł ogrzewania. Dlaczego?
Wicemarszałek województwa opolskiego Antoni Konopka tłumaczył to „dylematem polegającym na wyborze między ekonomią a zdrowiem”.
– Rozumiemy ludzi, którzy używali opału niskiej jakości, bo na lepszy po prostu ich nie stać. Z drugiej strony musimy chronić wszystkich mieszkańców przed trującym smogiem – komentował wicemarszełek Konopka.
Zarządu Województwa Opolskiego oszacował, że wymiana najbardziej trujących pieców kosztowałaby około miliarda złotych.
W uchwale antysmogowej znalazły się natomiast zapisy o zakazie montażu nowych pieców poniżej 5. klasy – co jest zresztą zgodne z przepisami ogólnokrajowymi, które wprowadzono w ramach przyjętego niedawno rozporządzenia resortu rozwoju.
W województwie opolskim nie będzie można ponadto spalać w piecach paliw najgorszej jakości – takich jak węgiel brunatny, węgiel kamienny niskiej jakości, mokre drewno oraz biomasa drzewna.
Za uchwałą głosowało 20 radnych, wstrzymało się 5, jeden był przeciwny. Obiekcje zgłaszali radni klubu PiS.
– Nasze obawy i głosy nie wynikają z braku zrozumienia rangi problemu, ale niepokoju, że prawo, które przyjmujemy będzie nieskuteczne i robione trochę pod publiczkę. Uważam, że powinniśmy poczekać na rozporządzenie rządu, natomiast co do kierunku zmian – jesteśmy „za”. Traktujemy ten problem nie w kategoriach politycznych, ale merytorycznych – mówił radny Dariusz Byczkowski, w imieniu klubu radnych PiS.
red. gramwzielone.pl