Kolejny kraj z morską farmą wiatrową na Bałtyku

Kolejny kraj z morską farmą wiatrową na Bałtyku
Fot. Siemens

Finlandia dołączy do grona krajów z basenu Morza Bałtyckiego, które produkują energię z morskich elektrowni wiatrowych. To efekt pilotażowego projektu, którego budowa już się rozpoczęła. 

U wybrzeży Finlandii, w pobliżu miasta Pori, rozpoczęła się budowa pierwszej w tym kraju morskiej farmy wiatrowej o roboczej nazwie Tahkoluoto, której moc sięgnie 40 MW i która powstanie na obszarze 6 km2. Złoży się na nią 10 turbin, model SWT-4.0-130, które dostarczy Siemens i które zostaną zamontowane na głębokościach sięgających 8-15 metrów, w odległości około 0,5 do 3 km od brzegu.

Niemiecki producent dostarczył już wcześniej jedną turbinę o mocy 2,3 MW, której testy trwają od 2010 r. w pobliżu miejsca, w którym powstaje teraz projekt Tahkoluoto.

REKLAMA

Morską farmę wiatrową Tahkoluoto, której koszt jest wyceniany na 120 mln euro, realizuje fiński deweloper Suomen Hyötytuuli. Finowie zapewniają, że będzie to pierwsza morska farma wiatrowa dostosowana do pracy przy ekstremalnie niskich temperaturach. Stąd wykorzystanie specjalnych fundamentów w technologii określanej przez inwestora jako „gravity-based”.

REKLAMA

Inwestycja została wsparta grantem w wysokości 20 mln euro przyznanym przez fiński rząd w ramach programów wspierających innowacje.

Wydatki inwestycyjne są niemal dwukrotnie wyższe niż w przypadku farm wiatrowych na lądzie, co wynika zwłaszcza z prac przy montażu podwodnych fundamentów i okablowania. Demonstracyjny projekt w Tahkoluoto ma na celu wypracowanie efektywnych kosztowo sposobów budowy energetyki wiatrowej w warunkach panujących w Finlandii – komentuje Toni Sumaleri z Suomen Hyötytuuli.

Obecnie trwa montaż pierwszych fundamentów, które dostarczyła firma Technip Offshore Finland. Budowa infrastruktury energetycznej to zadanie ABB.

Montaż elektrowni wiatrowych ma się zakończyć w najbliższych tygodniach. Produkcja energii ma ruszyć w pełni jesienią br. Według Siemensa roczny uzysk energii wyniesie około 155 GWh. 

red. gramwzielone.pl