Domowe magazyny energii tańsze o połowę
Niemieckie stowarzyszenie branży solarnej BSW Solar podaje, że koszt domowych magazynów energii na niemieckim rynku spadł w ciągu ostatnich czterech lat o połowę.
BSW Solar zapewnia, że małe, przeznaczone do pracy w domach magazyny energii o pojemności do 10 kWh kosztują w Niemczech o 40 proc. mniej niż jeszcze cztery latach temu, podczas gdy ceny nieco większych urządzeń o pojemności do 30 kWh potaniały nawet o ponad 50 proc. BSW Solar nie podaje jednak średnich cen, które obecnie oferuje niemiecki rynek.
Koszt podstawowego modułu o pojemności 2 kWh, oferowanego przez niemieckiego lidera w produkcji magazynów enerii, firmy Sonnen, wynosił w ubiegłym roku około 3,6 tys. EUR. Inny niemiecki producent Solarwatt w ubiegłym roku oferował cenę w przypadku magazynów energii o pojemności 4,4 kWh na poziomie brutto 5,5 tys. EUR.
Spadek kosztów to – obok korzyści wynikających z rozwoju technologii – również efekt skali wynikający z rozwoju rynku i rosnących wolumenów sprzedaży. BSW Solar ocenia, że obecnie już co drugiej inwestycji w domowy system fotowoltaiczny w Niemczech towarzyszy montaż małego magazynu energii.
Niemieckie stowarzyszenie branży solarnej podaje, że za naszą zachodnią granicą działa już około 60 tys. magazynów energii gromadzących nadwyżki energii produkowanej przez instalacje fotowoltaiczne. Tylko w ubiegłym roku Niemcy zainstalowali około 20 tys. takich urządzeń.
BSW Solar prognozuje, że w ciągu dwóch lat liczba magazynów energii w Niemczech przekroczy 100 tys.
Rozwój niemieckiego rynku magazynów energii wspiera rząd w Berlinie. Oferowane dopłaty do zakupu takich urządzeń obecnie mogą sięgać 19 proc. kosztów kwalifikowanych, a od przyszłego miesiąca maksymalna dopłata wyniesie 16 proc.
Kryterium kwalifikacji inwestycji do programu to maksymalna moc instalacji fotowoltaicznej na poziomie 30 kWp. Dodatkowy warunek to ograniczenie ilości energii wprowadzanej do sieci dzięki wykorzystaniu magazynu energii do najwyżej 50 proc. generacji z PV.
W ubiegłym roku, w którym dopłaty do magazynów energii sięgały jeszcze 25 proc., a od połowy 2016 r. – 22 proc., federalny bank KfW zaakceptował 6,5 tys. aplikacji.
Ostatnie kwartały to również obserwowany na niemieckim rynku spadek cen modułów fotowoltaicznych. BSW Solar dodaje, że dzięki temu w pierwszych czterech miesiącach br. potencjał nowych elektrowni PV w Niemczech wzrósł w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego o niemal 2/3.
red. gramwzielone.pl