Farmy PV w USA już poniżej dolara za W

Farmy PV w USA już poniżej dolara za W
Fot. Bureau of Land Management, flickr cc

W ostatnich kwartałach sektor przemysłowej fotowoltaiki w USA notuje wyraźny spadek kosztów inwestycyjnych. Teraz CAPEX farm PV w Stanach Zjednoczonych spadł w końcu poniżej symbolicznej granicy 1 USD/W. Amerykańska firma konsultingowa GTM Research wskazuje, że dalszemu spadkowi kosztów inwestycji w fotowoltaikę mogę zagrozić nowe restrykcje celne, o które walczy jeden z amerykańskich producentów modułów PV. 

GTM Research przedstawiła dane, z których wynika, że w USA w I kwartale br. zainstalowano elektrownie fotowoltaiczne o mocy 2,044 GW. To szósty kwartał z rzędu, w którym amerykański sektor PV instaluje ponad 2 GW, w tym ponad 1 GW w przemysłowych farmach fotowoltaicznych.

Rekordowy dla amerykańskiego sektora solarnego okazał się ostatni kwartał ubiegłego roku, w którym do sieci podłączono systemy o łącznej mocy około 7 GW – w większości w segmencie przemysłowych farm PV.

REKLAMA

W segmencie komercyjnych instalacji PV w ubiegłym kwartale zanotowano 39-procentowy spadek instalacji w porównaniu do IV kwartału 2016 r. W ujęciu rok do roku I kwartał br. zaowocował jednak wzrostem przyłączeń w tym segmencie o 29 proc.

Segment instalacji domowych przekroczył w I kwartale łączny potencjał nowych instalacji na poziomie 0,5 GW, jednak wypracowany wynik był gorszy o 17 proc. w porównaniu do I kwartału 2016 r. Jak tłumaczy GTM, to w dużej mierze efekt wycofywania sprzedaży fotowoltaiki w stanach oferujących niesprzyjające warunki dla prosumentów, a także efekt przechodzenia amerykańskiego rynku domowej fotowoltaiki na sprzedaż instalacji w miejsce oferowanego wcześniej leasingu.

Wraz z szybkim wzrostem potencjału fotowoltaiki w USA spadają jej koszty, zwłaszcza w segmencie przemysłowych farm fotowoltaicznych, gdzie CAPEX dla naziemnych projektów realizowanych na konstrukcjach statycznych spadł poniżej 1 USD/W wobec średniego poziomu 1,06 USD/W w ostatnim kwartale 2016 r. W tym samym czasie średnie ceny w tym segmencie przy konstrukcjach na trackerach jednoosiowych wynosiły 1,22 USD/W.

REKLAMA

W segmencie komercyjnym średni koszt inwestycji w PV pod koniec 2016 r. wynosił 1,62 USD/W, a w segmencie instalacji domowych spadł wówczas do poziomu 2,89 USD/W.

Kolejny efekt dynamicznego wzrostu potencjału zainstalowanej w USA fotowoltaiki, na który zwraca uwagę GTM Research, to wzrost zatrudnienia. – Energetyka słoneczna tworzy miejsca pracy 17 razy szybciej niż cała amerykańska gospodarka, generując inwestycje warte miliardy dolarów. Wraz ze wzrostem konkurencyjności kosztowej wiemy, że fotowoltaika będzie odgrywać coraz ważniejszą rolę w amerykańskiej gospodarce – komentuje Ross Hopper z amerykańskiego stowarzyszenia branży solarnej SEIA.

GTM Research szacuje, że w tym roku amerykański potencjał PV wzrośnie w sumie o około 12,6 GW, co byłoby wynikiem o 16 proc. gorszym niż w rekordowym roku 2016.

Amerykańska firma konsultingowa zaznacza jednak, że ryzyko dla rozwoju rynku fotowoltaicznego w USA stanowi wniosek zagrożonego bankructwem amerykańskiego producenta modułów Sunviva, który domaga się wprowadzenia – wzorem Unii Europejskiej – minimalnej ceny na import chińskich modułów fotowoltaicznych – obok stosowanych już w USA karnych ceł.

Sunviva chce, aby minimalna cena importu chińskich modułów wyniosła 0,78 USD/W, a GTM szacuje, że taki poziom oznaczałby wzrost kosztów instalacji solarnych o 13-35 proc. w zależności od segmentu rynku.

red. gramwzielone.pl