Prosumenci mogą korzystać z pomocy koordynatora ds. negocjacji
Koordynator ds. negocjacji działający przy Urzędzie Regulacji Energetyki w końcu rozpoczął swoją działalność i ma pomagać prosumentom w rozwiązywaniu sporów z zakładami energetycznymi.
Instytucję tzw. koordynatora do spraw negocjacji przy URE powołała ustawa z 23 września 2016 r. o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich, wprowadzając – jak informuje URE – „narzędzie zapewniające konsumentom możliwość składania wniosków o rozwiązanie sporów z przedsiębiorcami do podmiotów oferujących bezstronne, przejrzyste, skuteczne i szybkie metody ich alternatywnego rozwiązywania”.
Zgodnie z art. 31a ust. 1 tej ustawy, przy Prezesie URE ma działać koordynator do spraw negocjacji (…) prowadzący postępowania w sprawie pozasądowego rozwiązywania sporów między odbiorcami paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła w gospodarstwie domowym a przedsiębiorstwami energetycznymi oraz między prosumentami będącymi konsumentami a przedsiębiorstwami energetycznymi, wynikłych z umów: 1) o przyłączenie do sieci elektroenergetycznej, gazowej lub ciepłowniczej, w tym przyłączenia mikroinstalacji; 2) o świadczenie usług przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej lub gazu ziemnego; 3) o świadczenie usług przesyłania i dystrybucji ciepła; 4) sprzedaży; a także 5) umów kompleksowych.
Mimo, że ta ustawa weszła w życie wiele miesięcy temu, Urząd Regulacji Energetyki dopiero teraz powołał osobę, która objęła stanowisko koordynatora. Funkcję tą będzie pełnić Janusz Gwiazdowski.
Nowy koordynator do spraw negocjacji przy URE to absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (WPiA UW) oraz Centrum Prawa Amerykańskiego na WPiA UW. Ukończył aplikację radcowską prowadzoną przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Warszawie. Odbył studia magisterskie z zakresu psychologii społecznej na Uniwersytecie SWPS w Warszawie, na specjalności psychologia ekonomiczna i podejmowania decyzji ryzykownych.
Janusz Gwiazdowski jest stałym mediatorem sądowym wpisanym na listę prowadzoną przez Prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie i Prezesa Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie. Przeprowadził dotychczas łącznie ponad 300 mediacji sądowych i umownych.
Postępowanie w sprawie pozasądowego rozwiązania sporów konsumenckich (ang. Alternative Dispute Resolution – ADR), które może być prowadzone z udziałem koordynatora działającego przy URE, ma na celu rozwiązanie konfliktu między konsumentem a przedsiębiorcą, wynikającego z zawartej z konsumentem umowy i stanowi alternatywę dla ewentualnego wytoczenia powództwa przed sądem powszechnym.
Jak informuje URE, wszczęcie postępowania w sprawie pozasądowego rozwiązania sporów konsumenckich przerywa bieg przedawnienia roszczenia będącego przedmiotem sporu. Przedawnienie nie biegnie na nowo dopóki to postępowanie nie zostanie zakończone.
Więcej o obowiązkach i obszarze działania koordynatora ds. negocjacji przy URE i możliwości ochrony interesów konsumentów będących prosumentami w artykule: Koordynator ds. negocjacji przy URE pomoże prosumentom.
Z koordynatorem ds. negocjacji przy URE można kontaktować się za pomocą adresu e-mail: koordynator@ure.qov.pl .
red. gramwzielone.pl