Sejm przyjął poprawki w ustawie dot. funduszy ochrony środowiska
Sejm przyjął w dniu 23 marca br. zmiany w ustawie Prawo ochrony środowiska zmierzające do scentralizowania nadzoru nad wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska. W ostatni piątek posłowie głosowali nad finalnymi poprawkami, które zgłosił Senat.
Przygotowane przez Ministerstwo Środowiska zmiany w ustawie Prawo ochrony środowiska zmierzają do przekazania kompetencji dotyczących wybierania władz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej z samorządów wojewódzkich do resortu środowiska.
Ustawa zmieniająca Prawo ochrony środowiska w części poświęconej wojewódzkim funduszom ochrony środowiska została przeforsowana przez parlament przez rząd i posłów Prawa i Sprawiedliwości przy sprzeciwie posłów opozycji, części samorządowców z poszczególnych województw i władz samych WFOŚiGW, które teraz mogą szybko pożegnać się ze swoimi stanowiskami.
Przyjęta nowelizacja to w praktyce podporządkowanie wojewódzkich funduszy ochrony środowiska administracji rządowej. Mimo to formalnie mają one zachować status samorządowych osób prawnych.
W dniu 23 marca br. za nowelizacją zagłosowało 228 posłów PiS, 11 posłów Kukiz15 oraz trzech posłów klubu WiS. Przeciwko zagłosowało 14 posłów Kukiz15, wszyscy obecni na posiedzeniu plenarnym posłowie Nowoczesnej, Platformy Obywatelskiej, PSL oraz pozostałych kół poselskich. Od głosu wstrzymało się 8 posłów Kukiz15 oraz 2 niezależnych.
Argumenty za przyjęciem nowelizacji, które wymieniali posłowie PiS, to ograniczenie wynagrodzeń władz WFOŚiGW, a także ujednolicenie realizowanych przez wojewódzkie fundusze strategii ze strategią realizowaną przez rząd i podlegające mu instytucje.
Opozycja z kolei zarzuca autorom nowelizacji odebranie samorządom wojewódzkim prawa do decydowania o polityce związanej z ochroną środowiska na terenie poszczególnych województw, a także odebranie samorządom wojewódzkim kontroli nad wydawanymi przez nie na ten cel pieniędzmi.
Pojawiały się również argumenty o niekonstytucyjności wprowadzanych zmian, naruszaniu zasad decentralizacji władzy publicznej, podziału terytorialnego państwa, zasady wykonywania przez samorząd zadań publicznych we własnym imieniu, a także o naruszaniu podmiotowości prawnej jednostek samorządu terytorialnego
Posłowie opozycji podczas sejmowej debaty wskazywali m.in. „na zawłaszczanie kasy i stołków” czy „kolejny sposób na demontaż i zawłaszczanie instytucji publicznych”.
W ostatni piątek posłowie głosowali nad senackimi poprawkami zgłoszonymi do przyjętej przez nich ustawy.
Przyjęte przez posłów poprawki zakładają m.in. przekazanie wojewodom kompetencji w zakresie ustalania wynagrodzeń członków zarządów WFOŚIGW, a także przywrócenie z 11 do 12 liczby członków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Po głosowaniu poprawek zgłoszonych przez Senat nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska zostanie teraz skierowana do podpisu prezydenta.
Nowelizacja ma wejść w życie już 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku ustaw. Zmiany we władzach WFOŚiGW mogą być błyskawiczne. Mandat dotychczasowych rad nadzorczych wojewódzkich funduszy ma wygasnąć już 14 dni po wejściu w życie ustawy.
red. gramwzielone.pl