Decyzja środowiskowa dla biogazowni
Decyzja środowiskowa to jeden z kluczowych dokumentów dla dewelopera biogazowni. Jakie procedury wiążą się z jej uzyskaniem i jakie ma ona znaczenie? {więcej}
Ponieważ, zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, projekty biogazowe o mocy nominalnej powyżej 0,5 MW są zaliczane do tej grupy, inwestorzy przed złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę czy wydaniem warunków zabudowy muszą uzyskać od władz danej gminy decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia (decyzję środowiskową).
Przepisy obowiązujące władze danej gminy zakładają, że przed wydaniem decyzji środowiskowej wójt lub burmistrz muszą przeprowadzić odpowiednie postępowanie administracyjne – w tym w zakresie przeprowadzenia konsultacji społecznych czy zasięgnięcia opinii wybranych instytucji.
Warto zauważyć, na podstawie praktyki w realizacji projektów z zakresu odnawialnych źródeł energii w Polsce, że gdy dana gmina przeprowadzi postępowanie prowadzące do wydania decyzji środowiskowej w sposób niekompletny, może to skutkować w późniejszym okresie problemami dla samego inwestora – w tym unieważnieniem decyzji i wstrzymaniem inwestycji.
W kwestii wydania decyzji środowiskowej dla budowy biogazowni lokalne władze powinny m.in. uzyskać opinię Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska czy Inspektora Sanitarnego, a także mogą nakazać inwestorowi wykonanie raportu oddziaływania na środowisko. W przypadku nałożenia obowiązku wykonania raportu, o toczącym się postępowaniu władze gminy muszą powiadomić społeczeństwo m.in. w Biuletynie Informacji Publicznej.
Po złożeniu raportu przez inwestora, wyżej wymienione instytucje mogą wezwać go do uzupełnienia dokumentacji środowiskowej, wydać decyzję aprobującą inwestycję i określić warunki jej realizacji, a także nie zgodzić się na realizację projektu.
Przed wydaniem ostatecznej decyzji środowiskowej, władze giny na podstawie ustawy środowiskowej mogą także przeprowadzić rozprawę administracyjną z udziałem lokalnej społeczności. Po tym etapie i po przeanalizowaniu całej zebranej dokumentacji wójt czy burmistrz wydaje decyzję środowiskową.
Decyzja środowiskowa jest ważna 4 lata, ale po spełnieniu określonych warunków – gdy inwestycja jest realizowana etapowo – jej ważność można przedłużyć o 2 lata.
red. gramwzielone.pl