Dorzecze Wisłoki: instalacje PV o mocy ponad 800 kW
Czterdzieści pięć obiektów mieszczących się na terenie dwudziestu dwóch gmin z terenu województwa podkarpackiego i małopolskiego zyska w najbliższym instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy nominalnej 802,1 kWp. To jeden z największych tego rodzaju projektów w Polsce, jest realizowany na obszarze 2 tys. km2 zamieszkałym przez ok. 280 tys. osób.
Koszt przedsięwzięcia wynosi nieco ponad 3,8 mln zł netto i w głównej mierze opiera się na środkach pochodzących ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Resztę – ok. 25 procent wartości inwestycji – dołożyły lokalne gminy.
Instalacje fotowoltaiczne pojawią się na obiektach użyteczności publicznej, m.in. na basenach w Jaśle, a także w gminach Czarna i Dębica, jak również na oczyszczalniach ścieków w Szerzynach, Szebniach i Trzcinicy
Projekt jest realizowany dla Związku Gmin Dorzecza Wisłoki, utworzonego w wyniku inicjatywy lokalnych samorządów. Ich dotychczasowa współpraca pozwoliła na realizację przedsięwzięć o wartości ponad 340 mln zł.
– Instalacja odnawialnych źródeł energii poprawi jakość życia mieszkańców naszych gmin, przyczyni się także do większej ochrony środowiska oraz podniesienia jakości ekonomicznej rodzin. Ponadto spowoduje niższe koszty energii elektrycznej w obiektach użyteczności publicznej, a przy tym – co jest niezwykle istotne – zwiększy świadomość istnienia rozwiązań OZE. Chcemy zaszczepić wśród naszych mieszkańców modę na energię odnawialną, jako alternatywę dla tradycyjnych metod ogrzewania domów – wylicza zalety inwestycji Maria Lignar, dyrektor biura Związku.
Za realizację projektu odpowiada wyłoniona w drodze przetargu firma FreeVolt z Bydgoszczy, która w instalacjach wykorzysta produkowane przez siebie moduły, w tym także te w technologii glass-glass.
Zakończenie projektu powinno nastąpić w ciągu najbliższych tygodni.
red. gramwzielone.pl