Chińczycy i Duńczycy chcą inwestować w Polsce w metan i PV
Chińskie i duńskie firmy planują wybudowanie w Polsce instalacji umożliwiających produkcję energii dzięki metanowi pozyskiwanemu z kopalń. W ich sąsiedztwie mają stanąć elektrownie fotowoltaiczne.
Jak wynika z informacji „Dziennika Gazety Prawnej, duńskie firmy Enricom i Insero, chiński koncern Jiangxi Special Electric Motor oraz koordynująca przedsięwzięcie polska fundacja Motus chcą stworzyć klastry energetyczne zajmujące się produkcją energii z metanu wydobywanego z kopalni węgla kamiennego lub składowisk odpadów.
Jedna z firm zaangażowanych w to przedsięwzięcie, duński Enricom, już produkuje w Polsce energię z metanu pozyskiwanego przy trzech składowiskach odpadów.
Przy kopalniach planuje się budowę 50 instalacji. Moc każdej miałaby wynieść 5 MW, a do tego planuje się budowę instalacji fotowoltaicznych o mocy 1 MW. Koszt inwestycji w obu przypadkach wynosi po ok. 5 mln zł. W ramach klastrów tereny pod instalacje mogą udostępniać kopalnie lub gminy.
Koszt produkcji energii z fotowoltaiki fundacja Motus szacuje na około 350-450 zł/MWh. Dzięki niej członkowie klastra zyskaliby dostęp do tańszej energii.
Inwestycje w produkcję energii z metanu ma ułatwić podpisana przez prezydenta ustawa, a cytowany przez „DGP” Andrzej Kaźmierski, dyrektor departamentu OZE w Ministerstwie Energii, zapewnia, że kwestie związane z produkcją energii z metanu zostaną uwzględnione w kolejnej nowelizacji ustawy o OZE.
Link do artykułu w „Dzienniku Gazecie Prawnej”
red. gramwzielone.pl