Pomoc publiczna w aukcyjnym systemie wsparcia a dotacja inwestycyjna

Pomoc publiczna w aukcyjnym systemie wsparcia a dotacja inwestycyjna
Sigma Finance

W roku 2016 w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych z perspektywy 2014-2020 na terenie całego kraju ogłoszono i rozstrzygnięto szereg konkursów na dotacje na inwestycje z obszaru gospodarki niskoemisyjnej. Wiele projektów z zakresu odnawialnych źródeł energii otrzymało wsparcie inwestycyjne w postaci dotacji bezzwrotnej jak również np. instrumentów zwrotnych w postaci pożyczek udzielanych na preferencyjnych zasadach. Do rozdysponowania na projekty OZE nadal są znaczne środki, a kolejne nabory w kilku województwach ruszają już w pierwszym półroczu 2017 roku.  

Jednocześnie na koniec roku 2016 planowana jest długo wyczekiwana pierwsza aukcja dla instalacji OZE, do której zamierza przystąpić wielu wytwórców, a kolejna aukcja już w roku 2017. Jest to moment, w którym każdy wytwórca powinien szczegółowo zapoznać się z zasadami pomocy publicznej w aukcyjnym systemie wsparcia, ponieważ nieprawidłowe określenie maksymalnego poziomu wartości pomocy publicznej i w rezultacie przekroczenie maksymalnego dopuszczalnego poziomu wsparcia dla wytwórcy i instalacji jest zagrożone różnymi sankcjami. 

To ważne zwłaszcza w przypadku, gdy wytwórca otrzymał również dotację np. z Regionalnego Programu Operacyjnego. Okoliczność taka oznacza, że wytwórca nie może takiej instalacji zgłosić do systemu aukcyjnego po określonej cenie referencyjnej, tylko znacznie niższej, aby nie narazić się na sankcje z tytułu przekroczenia dopuszczalnej pomocy publicznej.

REKLAMA

Zgodnie z zapisami ustawy o odnawialnych źródłach energii (głównie art. 39 ustawy o OZE) należy przeliczyć dla każdego przypadku właściwą cenę w ofercie, po jakiej wytwórca korzystający z dotacji inwestycyjnej może przystąpić do aukcji.

A zatem, aby skutecznie zrealizować przedsięwzięcie inwestycyjne, koniecznie należy policzyć opłacalność takiej inwestycji w różnych wariantach realizacyjnych, zbadać „efekt zachęty”, a tym samym potwierdzić, że instalacja kwalifikuje się do wsparcia (inwestycyjnego lub operacyjnego), a przede wszystkim określić maksymalną wartość pomocy publicznej dla instalacji oraz cenę do aukcji w oparciu o zapisy art. 39 ustawy o odnawialnych źródłach energii.

REKLAMA

Więcej o dotacjach z Unii Europejskiej w ramach RPO i innych aspektach wsparcia inwestycji OZE oraz prawidłowego określenia maksymalnej wartości pomocy publicznej dla instalacji OZE  można dowiedzieć się wysyłając do nas zapytanie.

Kontakt:

Anna Nazaruk,  Prezes Zarządu Sigma Finance Sp. z o.o.

artykuł sponsorowany