Konkurs ECO-MIASTO: Wrocław i Słupsk najbardziej ekologicznymi miastami

Konkurs ECO-MIASTO: Wrocław i Słupsk najbardziej ekologicznymi miastami
Pierre Lévy, Ambasador Francji w Polsce

W tegorocznej edycji realizowanego przy współudziale Ambasady Francji w Polsce konkursu ECO-MIASTO nagrodzono 8 miast oraz przyznano 8 wyróżnień. Największymi zwycięzcami zostały Wrocław i Słupsk laureaci aż dwóch kategorii. W konkursie ECO-MIASTO 2016 wzięło udział 29 miast.

Łącznie do konkursu zgłosiło się 29 miast, z których nagrody główne otrzymało 8 miast, a 8 przyznano wyróżnienia. Miasta biorące udział w konkursie zostały podzielone ze względu na wielkość: do 100 tys. i ponad 100 tys. mieszkańców, dlatego w każdej kategorii wyłoniono dwóch zwycięzców. Wiele miast rywalizowało w kilku kategoriach i w efekcie przesłano 49 formularzy konkursowych.

Mobilność zrównoważona

REKLAMA

Wrocław jako miasto powyżej 100 tys. mieszkańców otrzymał główną nagrodę za budowę spójnej i kompleksowej polityki transportowej. Jury w szczególny sposób doceniło ujednolicenie taryfy dla poszczególnych środków transportu w ramach URBANCARD Wrocławskiej Karty Miejskiej oraz funkcjonowanie w mieście 11 stacji ładowania dla samochodów elektrycznych.

Spośród miast poniżej 100 tys. mieszkańców wybrano Ostrów Wielkopolski, który zrealizował projekty w ramach ITS (Intelligent Transport Systems) i może pochwalić się dużym udziałem transportu rowerowego oraz wprowadzeniem autobusów elektrycznych, ładowanych z odnawialnych źródeł energii.

W tej kategorii wyróżnienia przyznano Puławom i Trójmiastu (Gdańsk, Gdynia, Sopot). Puławy stworzyły aplikację „myBus online”, przygotowaną z myślą o użytkownikach transportu miejskiego oraz jako jedno z pierwszych miast w Polsce wprowadziły specjalną „strefę uspokajania ruchu” i ograniczyły prędkość na ulicach do 30 km na godzinę. W Trójmieście natomiast stworzono spójną międzymiastową politykę transportową. W szczególności zrealizowano inwestycję międzymiastowego systemu wypożyczania rowerów „Rower Trójmiejski” oraz prowadzono kampanię na rzecz zachęcenia mieszkańców do korzystania z transportu rowerowego.

Efektywność energetyczna budynków

W kategorii efektywność energetyczna laureatami zostały Zabrze (powyżej 100 tys. mieszkańców) i Kobyłka (poniżej 100 tys. mieszkańców). Zabrze prowadziło kompleksowe i konsekwentne działania na rzecz efektywności energetycznej oraz działania edukacyjne skierowane do mieszkańców. Z kolei Kobyłka efektywnie wykorzystała partnerstwo publiczno-prywatne jako skuteczną formę finansowania inwestycji w efektywność energetyczną budynków.

Wyróżnienie wśród miast z liczbą mieszkańców powyżej 100 tys. otrzymała Gdynia, którą doceniono za kompleksowe działania w zakresie modernizacji budynków, w tym budynków komunalnych oraz za działania edukacyjne z zakresu efektywności energetycznej. Dodatkowo miasto wspiera rozwój odnawialnych źródeł energii w budynkach prywatnych.

Niepołomice oraz Ostrów Wielkopolski otrzymały wyróżnienia jako miasta z liczbą mieszkańców poniżej 100 tys. Niepołomice doceniono za wsparcie na dużą skalę rozwoju odnawialnych źródeł energii w budynkach prywatnych oraz za międzynarodową i międzygminną współpracę na rzecz efektywności energetycznej, natomiast Ostrów Wielkopolski za zrealizowany projekt wybudowania przedszkola w technologii energooszczędnej (przedszkole zostało oddane do użytku we wrześniu 2016r.).

REKLAMA

Gospodarka wodna

Wrocław (powyżej 100 tys. mieszkańców) zwyciężył przede wszystkim ze względu na wsparcie finansowe rozwoju gospodarki wodno-ściekowej, w tym w szczególności budowy przyłączy kanalizacyjnych dla mieszkańców, co w efekcie poskutkowało wzrostem liczby osób korzystających ze zbiorczych systemów odprowadzania ścieków. Jury doceniło także uruchomienie Centrum Edukacji Ekologicznej „HYDROPOLIS” oraz szeroką kampanię informacyjną wśród mieszkańców na temat gospodarki wodnej.

W kategorii miast poniżej 100 tys. mieszkańców laureatem został Słupsk, który jury nagrodziło za kompleksową realizację zadań w zakresie gospodarki wodno-ściekowej i planowanie działań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa wody oraz kontroli wywozu nieczystości ze zbiorników bezodpływowych.

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały Kraków i Hajnówka. Kraków jako miasto powyżej 100 tys. mieszkańców za zrealizowanie projektu „Energetycznie Pasywnej Oczyszczalni Ścieków”, natomiast Hajnówka za udział w projekcie „Rozbudowy transgranicznego systemu oczyszczania ścieków w zlewni rzeki Bug (Zachodni)”.

Zarządzanie lokalnymi systemami energetycznymi

W kategorii zarządzanie lokalnymi systemami energetycznymi nagrodę główną dla miast powyżej 100 tys. mieszkańców otrzymał Lublin – za planowany projekt wykorzystania ciepła sieciowego do produkcji chłodu.

Z kolei laureatem wśród miast do 100 tys. mieszkańców został Słupsk, doceniony za spójność działań w zakresie zarządzania lokalnymi systemami energetycznymi, w szczególności za projekt informacyjny „Zielony punkt”. W „Zielonym Punkcie” można dowiedzieć się m.in.: jak oszczędzać energię, w jaki sposób pozyskiwać energię ze źródeł odnawialnych, otrzymać dofinansowanie na wymianę ogrzewania na ekologiczne czy obniżyć rachunki za ciepło nawet o kilkadziesiąt procent. Jury zwróciło także uwagę na pilotażowo wdrożony w Szkole Podstawowej nr 8 system upubliczniania w czasie rzeczywistym informacji o zużyciu energii przez budynek.

Wyróżnienie przyznano jednemu miastu powyżej 100 tys. mieszkańców. Toruń został doceniony za kompleksowe działania w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

– Polskie samorządy intensywnie działają na rzecz rozwoju zrównoważonego w miastach, co pokazują projekty nadsyłane przy okazji kolejnych edycji konkursu ECO-MIASTO. Wszystkie realizowane inwestycje zgłoszone do konkursu nie tylko wpływają na poprawę stanu środowiska i jakości powietrza, ale także na komfort życia mieszkańców. Ekologiczne inicjatywy były, są i dalej będą potrzebne, zwłaszcza w kontekście wyzwań związanych ze zmianami klimatu, dlatego cieszę się, że polskie i francuskie miasta mogą dzielić się doświadczeniami i dobrymi praktykami w ramach projektu ECO-MIASTO – mówi Pierre Lévy, Ambasador Francji w Polsce.

Organizatorem projektu ECO-MIASTO jest Ambasada Francji w Polsce, we współpracy z Renault Polska, SAUR Polska, Grupą Saint-Gobain, Grupą EDF reprezentowaną przez EDF Polska, DK Energy Polska oraz TIRU, a także Fundacją LafargeHolcim i Krajową Agencją Poszanowania Energii.

red. gramwzielone.pl