Przetarg na energię dla Lubina: w kryteriach nie tylko cena, ale także OZE

Przetarg na energię dla Lubina: w kryteriach nie tylko cena, ale także OZE
Fot. Theodore Scott, flickr cc

 Nawet tak potężne grupy zakupowe coraz śmielej zaczynają stosować pozacenowe kryteria wyboru i oceny oferty. Taka zmiana staje się stałym elementem zamówień publicznych związanych z dostawą energii elektrycznejkomentuje Tauron, który wygrał przetarg na dostawę energii dla Lubina. W przetargu obok ceny istotną rolę odegrał jak największy udział energii ze źródeł odnawialnych.

W postępowaniu ogłoszonym przez Prezydenta Miasta Lubina wyznaczone były dwa kryteria: cena oraz energia z odnawialnych źródeł. Startujący w przetargu wykonawcy musieli zaoferować nie tylko korzystną cenę energii, ale również zagwarantować jak najwyższy procentowy udział energii wytworzonej z odnawialnych źródeł w całkowitej ilości energii oferowanej zamawiającemu.

Wprawdzie już wcześniej zamawiający mogli stosować w postępowaniach przetargowych również inne niż cena kryteria wyboru oferty, ale rzadko korzystali z tego prawa. Teraz gminy coraz częściej przekonują się, że nowe rozwiązania oferowane przez firmy energetyczne – np. zapewnienie dostaw energii wytworzonej w odnawialnych źródłach jest dla nich korzystne. Dlaczego? Coraz więcej gmin realizuje proekologiczne programy, np. polegające na ograniczeniu niskiej emisji spalin. W tej sytuacji zamawianie w przetargach energii wytworzonej w odnawialnych źródłach uwiarygadnia proekologiczną politykę gminy. Dowodzi, że gmina nie tylko namaw – ia mieszkańców, by wymienili swoje stare piece na ogrzewanie, które jest przyjazne dla środowiska, ale również sama stawia na ekologię wszędzie tam, gdzie może o tym decydować, np. przy zamawianiu energii elektrycznej – komentuje Tomasz Lender, wiceprezes zarządu Tauron Sprzedaż.

REKLAMA
REKLAMA

Wygrana w przetargu ogłoszonym przez Prezydenta Miasta Lubina oznacza dla Taurona sprzedaż ok. 274 GWh energii elektrycznej o wartości ponad 68 mln zł.

Tauron wygrał ostatnio przetarg także dla Szczecina, gdzie sprzeda w przyszłym roku 153 GWh energii elektrycznej za ponad 33 mln zł, a gminie Olsztyn dostarczy ok. 107 GWh energii o wartości blisko 28 mln.

Sumaryczny wolumen energii elektrycznej pozyskanej w tych trzech ostatnich przetargach wynosi ok. 534 GWh. Dla Taurona oznacza to zarówno utrzymanie dużej części portfela sprzedażowego z ubiegłych lat – przetarg dla Lubina wygrywamy po raz piąty – ale również pozyskanie nowego klienta – grupy zakupowej ze Szczecina – informuje Rafał Soja, prezes zarządu Tauron Sprzedaż.

red. gramwzielone.pl