Słowenia przechodzi na aukcje. Mali producenci zostaną przy FiT
Komisja Europejska zaakceptowała zmiany w słoweńskim systemie wsparcia dla producentów energii odnawialnej, dając Słowenii zielone światło na przejście na aukcje. Mali producenci zielonej energii będą korzystać z taryf gwarantowanych.
Słowenia notyfikowała KE zmiany w systemie wsparcia dla OZE w maju 2015 r., a teraz doczekała się akceptacji tych zmian ze strony Brukseli.
Komentując wydanie zgody na wdrożenie słoweńskiego systemu wsparcia dla OZE, Komisja Europejska podkreśla, że nowy system „zwiększy produkcję energii odnawialnej zgodnie z celami Unii Europejskiej bez nadmiernego naruszania konkurencji”.
Podobnie jak inne europejskiej kraje i zgodnie z zaleceniami Brukseli, Słowenia wprowadzi system wsparcia dla większych producentów zielonej energii w postaci aukcji.
KE podkreśla, że w ramach systemu aukcyjnego Słowenia ma wskazywać technologie, które obejmie wsparcie oraz określać poziom finansowania.
Bruksela komentuje, że taki system zapewnia zachowanie konkurencji między różnymi podmiotami i jest zgodny z unijnymi wytycznymi pomocy dla projektów środowiskowych, które zakładają wprowadzenie od 2017 r. „jasnego, transparentnego, niedyskryminującego i zachowującego konkurencyjność procesu aukcyjnego, otwartego dla wszystkich producentów zielonej energii”.
Zgodnie z wdrażanym w Słowenii systemem aukcyjnym inwestorzy, którzy otrzymają wsparcie, będą sprzedawać energię zgodnie z zasadą market premium, tzn. jeśli cena za energię uzyskana przez nich na rynku będzie niższa od zagwarantowanej w aukcji, będzie im przysługiwać zwrot różnicy.
Jednocześnie Słowenia zachowa system taryf gwarantowanych (feed-in tariffs, FiT), z których będą mogli korzystać producenci energii odnawialnej w mniejszych instalacjach o mocy do 500 kW.
Słowenia notyfikowała też w Brukesli przepisy mające na celu zwolnienie przedsiębiorstw energochłonnych z części kosztów wynikających z dopłat dla producentów zielonej energii, które będą przenoszone na rachunki odbiorców.
KE komentuje, że takie regulacje są również zgodne z prawem UE, a krajom członkowskim przysługuje prawo do wprowadzenia takich ulg dla wybranych, energochłonnych sektorów przemysłu, aby utrzymać ich konkurencyjność.
Zgodnie z unijną dyrektywą o OZE Słowenia powinna zwiększyć udział źródeł odnawialnych w swoim miksie energii do roku 2020 do poziomu 25 proc. To powyżej średniej unijnej (20 proc.), a także powyżej poziomów wyznaczonych dla wielu krajów UE. W przypadku Polski cel ustalono na 15 proc.
KE dodaje, że dzięki dotychczas stosowanemu systemowi wsparcia dla OZE Słowenii udało się dojść do poziomu 21 proc. już na koniec 2014 r. i ocenia, że wprowadzenie nowych mechanizmów powinno zapewnić realizację celu na 2020 r.
red. gramwzielone.pl