Niskie ceny za zieloną energię w aukcjach w Meksyku
Projekty fotowoltaiczne i wiatrowe zdominowały ostatnią aukcję dla OZE w Meksyku. Inwestorzy, którzy otrzymają wsparcie w postaci gwarantowanej ceny za energię produkowaną z OZE zaoferowali za nią rekordowo niskie ceny.
W aukcji dla odnawialnych źródeł energii, którą przeprowadzono w Meksyku, jej przedmiotem była osobno zamawiana energia, zielone certyfikaty i zainstalowana moc projektów.
Meksykańskie władze zamówiły w ostatniej aukcji dla odnawialnych źródeł energii w sumie 9,27 TWh energii, z czego 54 proc. (4,83 TWh) przypadnie inwestorom, którzy zgłosili projekty farm fotowoltaicznych. Inwestorzy z branży PV zabezpieczyli sobie także prawa do zielonych certyfikatów odpowiadających wolumenowi 4,93 TWh energii, a także potencjał 180 MW.
Sektorowi wiatrowemu przypadły kontrakty na sprzedaż energii w ilości 3,87 TWh, zielonych certyfikatów odpowiadających produkcji 3,82 TWh, a także przyznano licencje na budowę farm wiatrowych o łącznej mocy 128 MW.
Przeciętna cena za energię – uzupełniona o przychody zapewnione dzięki zielonym certyfikatom – którą zaoferowali inwestorzy, wynosi zaledwie 33,47 USD/MWh i była o 30 proc. niższa od poprzedniego poziomu z aukcji przeprowadzonej wiosną br. Maksymalną cenę za sprzedaż energii, której nie mogli przekroczyć inwestorzy, ustalono na 60 USD/MWh.
Wśród firm, które zrealizują swoje projekty na podstawie ostatniej aukcji w Meksyku, są m.in. francuski Engie, włoski Enel, hiszpańskie Iberdrola, Gestamp i Fotowatio, a także chiński Canadian Solar.
Cena osiągnięta w meksykańskich aukcjach należy do najniższych na świecie. Jeszcze niższą cenę za energię z planowanego kompleksu ogromnych farm fotowoltaicznych zaproponowano ostatnio w aukcji, która odbyła się w Abu Dhabi.
Rekordowo niską ofertę za sprzedaż energii w ramach aukcji zakładającej budowę farm PV o mocy 350 MW złożyło konsorcjum utworzone przez chińskiego producenta paneli fotowoltaicznych Jinko Solar i japońską firmę Marubeni. Zaproponowana stawka za sprzedaż energii na poziomie zaledwie 24,2 USD/MWh to najniższa oferta, jaką do tej pory zaproponowano w odbywających się na całym świecie aukcjach dla OZE.
Wcześniej najniższą cenę zanotowano w przypadku kolejnej edycji aukcji dla ogromnego kompleksu fotowoltaicznego, który ma powstać w Dubaju i który ma docelowo osiągnąć moc 5 GW. W przypadku aukcji na 800 MW zaoferowano cenę 29,2 USD/MWh.
Natomiast w przeprowadzonej w tym roku aukcji dla OZE w Chile jedna z nagrodzonych ofert zakładała sprzedaż energii z farmy fotowoltaicznej po cenie wynoszącej około 29 USD/MWh.
Z kolei w aukcji na 1 GW fotowoltaiki, przeprowadzonej ostatnio w chińskiej prowincji Mongolia Wewnętrzna, zgłoszone ceny za energię z farm fotowoltaicznych w tym wypadku wyniosły około 78 USD/MWh.
Dla porównania, na najbardziej zaawansowanym pod względem organizacji aukcji dla fotowoltaiki europejskim rynku, czyli w Niemczech, ceny za energię oferowane w przypadku zwycięskich projektów wynoszą ok. 80 EUR/MWh, czyli ok. 90 USD/MWh.
red. gramwzielone.pl