Rząd powoła Fundusz Niskoemisyjnego Transportu

Rząd powoła Fundusz Niskoemisyjnego Transportu
Fot. Gramwzielone.pl

Wczoraj Ministerstwo Energii przekazało do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych projekt ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, który zakłada m.in. powołanie Fundusuz Niskoemisyjnego Transportu.

Przygotowana przez ME ustawa o biokomponentach i biopaliwach ciekłych ma powołać Fundusz Niskoemisyjnego Transportu, którego celem będzie wspieranie rozbudowy infrastruktury paliw alternatywnych oraz tworzenie rynku pojazdów na te paliwa. Do paliw alternatywnych ME zalicza m.in. biopaliwa, energię elektryczną i gaz ziemny.

Środki, którymi będzie zarządzał Fundusz Niskoemisyjnego Transportu, dotychczas znajdowały się w budżetowej rezerwie celowej. ME zaznacza, że dotychczas była to wyłącznie rezerwa celowa, a teraz budżet Funduszu zasilą również „środki przekazywane przez operatorów elektroenergetycznego systemu przesyłowego w wysokości 0,1 proc. kapitału zaangażowanego w wykonywaną działalność (cyt. za ME)”.

REKLAMA

Ponadto do budżetu Funduszu ma trafić dotacja z budżetu państwa w wysokości 1,5 proc. wpływów z akcyzy od paliw, zaplanowanych w ustawie budżetowej na poprzedni rok. „Gazeta Wyborcza” wylicza dzisiaj, że na przyszły rok fiskus chce zebrać z akcyzy od paliw silnikowych ok. 30 mld zł, wobec czego w 2018 r. do Funduszu Niskoemisyjnego Transportu trafiłoby ok. 450 mln zł z podatków od paliw.

REKLAMA

Projekt ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych ma ponadto wprowadzić nowe możliwości wykorzystywania tych środków finansowych, powiększyć katalog działań i rodzajów paliw niskoemisyjnych, które mogą być objęte mechanizmami wsparcia, a także poszerzyć źródła finansowania instrumentów wsparcia.

Ministerstwo Energii zapowiada, że Fundusz Niskoemisyjnego Transportu zostanie powołany z dniem 1 stycznia 2017 r., natomiast finansowanie zostanie uruchomione w roku 2018. Stworzenie Funduszu ma być jednym z elementów wdrażania planu w zakresie rozwoju elektromobilności i rynku paliw alternatywnych.

Uwagi do projektu ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych można zgłaszać do Ministerstwa Energii do 29 września 2016 r. na adres: alicja.pawlowska@me.gov.pl

Projekt ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych

red. gramwzielone.pl