Egipt zmniejszy taryfy dla inwestorów w sektorze PV
Zapowiedzi rządu Egiptu w zakresie rozwoju potencjału fotowoltaicznego i oferowanych inwestorom taryf przyciągnęły uwagę wielu czołowych deweloperów farm fotowoltaicznych. Zaledwie dwa lata po tych deklaracjach okazuje się, że rzeczywistość egipskiego rynku PV może nie być tak kolorowa.
W 2014 r. egipski rząd przedstawił plany rozwoju potencjału elektrowni fotowoltaicznych liczonego w gigawatach, a taka perspektywa ściągnęła uwagę zagranicznych deweloperów.
Saudyjski fundusz Fawaz Alhokair Group miał zbudować w Egipcie farmy fotowoltaiczne o mocy 2 GW, wydając na ten cel 3,5 mld USD.
Podobny potencjał elektrowni PV miał zrealizować mający siedzibę w Bahrajnie fundusz z niemieckim kapitałem Terra Sola, który miał ponadto zbudować w Egipcie bazujące na europejskiej technologii – fabrykę modułów fotowoltaicznych z liniami produkcyjnymi na 200 MWp oraz fabrykę inwerterów. Pracę miało znaleźć 1,5 tys. osób, a przy konstrukcji farm PV zatrudnionych byłoby 50 tys. pracowników.
Perspektywy inwestycji w egipskim sektorze PV przyciągnęły też kapitał ze Szwajcarii (Terra Nex), Francji (EREN Développement) Kanady (SkyPower Global ) czy Norwegii. Norweski Scatec Solar miał w ciągu 2-3 lat zbudować w Egipcie za 300 mln dolarów farmy fotowoltaiczne o mocy 150-200 MW .
Zachęcając firmy z globalnego sektora fotowoltaicznego do inwestycji w Egipcie, rząd tego kraju nie dopuścił jednak warunku międzynarodowego arbitrażu w przypadku spornych kwestii.
Ten warunek zniechęcił zagranicznych inwestorów i instytucje finansowe, które miałyby sfinansować ich projekty.
Teraz, jak podaje Reuters Africa, w przypadku kolejnej rundy projektów, egipskie władze zmieniły zdanie i zapowiedziały, że zgodzą się na arbitraż zagranicznego sądu w przypadku sporów z inwestorami.
Jednocześnie jednak Egipt zapowiedział obniżenie taryf gwarantowanych dla projektów, które otrzymają rządowe wsparcie. Reuters Africa podaje planowane cięcia dla dwóch grup projektów – o mocy od 200 kW do 20 MW oraz o mocy od 20 MW do 50 MW.
W pierwszym przypadku taryfa gwarantowana dla nowych inwestycji miała wynosić pierwotnie 0,13 USD/kWh. Co ciekawe, w drugiej grupie taryfa miała być wyższa, wynosząc 0,14 USD/kWh. Teraz jednak Egipt ma zmniejszyć taryfy odpowiednio do 0,078 USD/kWh oraz 0,084 USD/kWh.
Cel, który w zakresie energii odnawialnej wyznaczyły egipskie władze, to 20-procentowy udział OZE w krajowym miksie energii. Pierwotnie była mowa o osiągnięciu tego poziomu w 2020 r., jednak później przesunięto datę na 2022 r.
gramwzielone.pl