PMOZE-BIO – nowy instrument na TGE dla energii z biogazu rolniczego
Błękitne certyfikaty za produkcję energii w biogazowniach rolniczych. W związku z nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii i wydzieleniem osobnego obowiązku OZE dla energii z biogazowni rolniczych, 6 września br. Towarowa Giełda Energii wprowadzi do obrotu na Rynku Praw Majątkowych nowy instrument dla produkcji energii elektrycznej z biogazu rolniczego o nazwie PMOZE-BIO.
Przedmiotem obrotu instrumentem PMOZE-BIO będą prawa majątkowe, które wynikają ze świadectw pochodzenia dla energii elektrycznej wytworzonej z biogazu rolniczego (tzw. błękitnych certyfikatów) od 1 lipca 2016 r. Notowania będą odbywały się w sposób analogiczny do całego Rynku Praw Majątkowych: w systemie kursu jednolitego i w systemie notowań ciągłych we wtorki i czwartki, natomiast transakcje pozasesyjne w poniedziałki i środy.
Wraz z rozpoczęciem notowań TGE będzie publikować indeksy cenowe: TGEozebio dla transakcji sesyjnych oraz TGEozebioTP dla transakcji pozasesyjnych.
Transakcje obejmujące nowy instrument będą rozliczane przez Izbę Rozliczeniową Giełd Towarowych.
Podstawą prawną do wprowadzenia instrumentu jest art. 44 ust.1a pkt.1) ustawy z dnia 20 lutego 2016 r. o odnawialnych źródłach energii oraz art. 14 ust.2 ustawy z dnia 22 czerwca 2016 roku o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw.
Zgodnie z zapisami nowelizacji ustawy o OZE, która weszła w życie 1 lipca 2016 r., w II półroczu 2016 r. zostaje wydzielony obowiązek zakupu świadectw pochodzenia energii z biogazowni rolniczych i wyniesie on 0,65 proc. W zakresie zakupu świadectw z pozostałych OZE obowiązek wyniesie w tym czasie 14,35 proc.
W ramach rozporządzenia Ministra Energii mającego wejść w życie z dniem 30 listopada 2016 r. proponuje się określenie obowiązku OZE na 2017 r. poprzez wydzielenie osobnego obowiązku zakupu świadectw pochodzenia za energię produkowaną w biogazowniach rolniczych, który miałby wynieść 0,5 proc. Natomiast obowiązek zakupu zielonych certyfikatów od operatorów pozostałych odnawialnych źródeł energii na 2017 r. ma wynieść 15,5 proc.
Taki poziom obowiązku OZE na 2017 r., zaproponowany ostatnio w projekcie rozporządzenia Ministra Energii, różni się od zapisów ostatniej nowelizacji ustawy o OZE, która mówi o podniesieniu obowiązku zakupu i umarzania świadectw pochodzenia w 2017 r. do poziomu odpowiednio 0,65 proc. dla biogazowni i 19,35 proc. dla pozostałych OZE.
gramwzielone.pl