M. Kurtyka. ME: Polska chce sprawiedliwej wyceny OZE

Michał Kurtyka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii, podczas odbywającego się wczoraj w Amsterdamie spotkania ministrów UE, poświęconego nowym regulacjom dla unijnego rynku energii, powiedział, że  polska energetyka oparta na węglu mogłaby służyć tym, którzy opierają swą energetykę na źródłach niestabilnych”, co mogłoby stanowić „synergię, którą moglibyśmy wykorzystać w ramach europejskiej solidarności”.

Cytowany przez PAP, polski wiceminister energii podkreślił po tym spotkaniu, że w UE istnieje świadomość „przemyślenia rynku energetycznego na nowo” i uwzględnienia w jego ramach integracji OZE. – Polska chce, by sprawiedliwie wycenić OZE i koszty zmiennej generacji (…) uczciwie to znaczy trzeba zbliżyć ceny hurtowe i detaliczne, bo dziś rośnie rozdźwięk między nimi, bo istnieją koszty mechanizmów wsparcia i koszty sieciowe – Polska Agencja Prasowa cytuje wiceszefa resortu energii.

Polska w zakresie tworzenia nowych ram rynku energii UE chce, aby energetyczna transformacja przebiegała zgodnie z zasadą „neutralności technologicznej” i przy uwzględnieniu „specyfik krajowych”, w tym przy zachowaniu dominującej roli węgla w polskiej energetyce.

REKLAMA
REKLAMA

PAP dodaje, że jednym z tematów wczorajszego spotkania w Amsterdamie było wsparcie dla odnawialnych źródeł energii, do którego harmonizacji i zaostrzenia ma dążyć Komisja Europejska, co może być jednak trudne do wykonania ze względu na brak woli politycznej.  

Jak komentuje Polska Agencja Prasowa, wczorajsze spotkanie ministrów państw UE stanowiło formę „sondażu” ws. nowych propozycji legislacyjnych dot. sektora energetycznego, które chce w tym roku przygotować Komisja Europejska. Wśród nowych propozycji KE może przedstawić m.in. regulacje dotyczące bezpieczeństwa energetycznego, regionalnej współpracy energetycznej i integracji rynków energii państw UE, a także propozycję nowelizacji unijnej dyrektywy o OZE.

red. gramwzielone.pl