Kostaryka wprowadza net-metering. Na jakich zasadach?

Kostaryka wprowadza net-metering. Na jakich zasadach?
Fot. SolarWorld

Udział OZE w miksie energetycznym Kostaryki już teraz wynosi niemal 100 procent. Ten środkowoamerykański kraj wprowadza jednak kolejny mechanizm wsparcia dla producentów zielonej energii.

Kostarykański regulator ARASEP ogłosił wprowadzenie nowego mechanizmu wsparcia dla energetyki rozproszonej, dzięki któremu właściciele mniejszych instalacji OZE zostaną objęci systemem net-meteringu, czyli bilansowania energii pobieranej z energią wprowadzaną do sieci.

Jak wskazuje ARASEP, z net-meteringu skorzystają nie tylko gospodarstwa domowe, ale również firmy. Ich priorytetem ma być autokonsumpcja produkowanej przez siebie energii.

REKLAMA

Net-metering, który ma wejść w życie na Kostaryce już w przyszłym miesiącu, zakłada, że nadwyżki energii wprowadzonej do sieci będą „cofać” licznik właściciela systemu OZE, przy czym za korzystanie z sieci i udostępnienie możliwości wprowadzania do niej produkowanej przez siebie energii będzie on musiał uiścić dodatkową opłatę.

Wysokość tej opłaty będzie się różnić w zależności od operatora, do którego sieci będzie wprowadzana energia, i wyniesie od ok. 11 CRC do 29 CRC za każdą kilowatogodzinę. Ta różnica wynika z różnych taryf za energię u dostawców energii na Kostaryce. Od energii produkowanej i konsumowanej na miejscu nie będą pobierane żadne opłaty.

REKLAMA

Koszt energii dla gospodarstw domowych na Kostaryce wynosi nawet – w przypadku operatora I.C.E – około 142 CRC/kWh, czyli około złotówki na kWh, co oznacza, że przyjmując taką cenę za energię i po odjęciu opłaty za dostęp do sieci właściciele systemów OZE na oddawaniu nadwyżek energii do sieci zaoszczędzą nominalnie ok. 113 CRC/kWh – 131CRC/kWh.

Net-metering miał wejść w życie na Kostaryce już w październiku 2015 r., jednak finalną decyzję w tej sprawie przedłużyły negocjacje lokalnych zakładów energetycznych i organizacji reprezentujących branżę fotowoltaiczną.

Jak zwraca uwagę lokalna firma instalująca systemy fotowoltaiczne Solar Costa Rica S.A., dodatkowo, oprócz wprowadzenia net-meteringu, osoby zainteresowane montażem domowego systemu OZE na Kostaryce mogą liczyć na preferencyjne warunki pożyczek w lokalnych bankach, co rozszerza grupę potencjalnych właścicieli domowej elektrowni, którzy w celu jej montażu będą musieli wpłacić do banku tylko minimalny wkład własny.

W 2015 roku udział OZE w miksie energetycznym Kostaryki zbliżył się do 100 proc., a przez 285 dni ubiegłego roku ten kraj był zasilany w całości zieloną energią. Większość, około 75 proc., energii na Kostaryce produkują elektrownie wodne. Pozostałe źródła energii w kostarykańskim miksie energii to geotermia, wiatr, biomasa i słońce. 

gramwzielone.pl