Nowe taryfy na gaz. Jak wpłyną na rachunki?

Nowe taryfy na gaz. Jak wpłyną na rachunki?
Fot. dbgg1979, flickr cc

Urząd Regulacji Energetyki wczoraj zatwierdził nowe taryfy w zakresie obrotu paliwami gazowymi dla PGNiG S.A. oraz PGNiG Obrót Detaliczny (PGNiG OD), które będą obowiązywać od 1 kwietnia br. Wnioski o zatwierdzenie obu taryf zostały złożone na wezwanie Prezesa URE. Efektem zatwierdzonych taryf będzie spadek cen gazu ziemnego.

Jak podaje URE, zatwierdzenie nowej taryfy PGNiG OD oznacza dla blisko 6,8 mln gospodarstw domowych w drugim kwartale tego roku spadek cen gazu ziemnego, w stosunku do taryfy obecnie obowiązującej, o 5,3 proc., a dla pozostałych odbiorców, tzw. przemysłowych – o 6,8 proc.

Z punktu widzenia odbiorców detalicznych taryfa tego przedsiębiorstwa ma kluczowe znaczenie, ponieważ odbiorcy w gospodarstwach domowych, używający gaz do ogrzewania mieszkań tzw. grupa W.3, zapłacą około 11 złotych mniej miesięcznie.

REKLAMA

Jest to już czwarta obniżka cen od stycznia 2015 r., a druga w tym roku.

W pierwotnej wersji wniosku w sprawie nowej taryfy, przesłanej na wezwanie Prezesa URE, firma PGNiG OD wnioskowała o wzrost cen gazu dla odbiorców, mimo trwającego od ponad roku  spadkowego trendu cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii, która dla tego Przedsiębiorstwa jest głównym źródłem zakupu gazu. Ostatecznie, w efekcie przeprowadzonego przez Urząd postępowania, nastąpi spadek średnich cen w obrocie – obejmujących przychody z ceny za gaz i opłaty abonamentowej – dla odbiorców gazu wysokometanowego o 5,6  proc., gazu zaazotowanego Lw o 5,8 proc. i gazu zaazotowanego Ls o 5,6  proc. – informuje URE.

Skumulowany spadek średnich cen gazu wysokometanowego od początku 2015 r. wynosi 15,8  proc. (8,6 proc. w 2016 r.), a dla gazów zaazotowanych odpowiednio: Lw 11,6 proc. (8,6 proc.) i Ls – 8,7 proc. (7,8 proc.).

W przypadku dużych odbiorców PGNiG SA obniżenie średniej ceny gazu wysokometanowego dla odbiorców końcowych, zużywających powyżej 25 mln m3, wyniesie 9,6 proc., a dla odbiorców hurtowych 7,6 proc. W przypadku gazu zaazotowanego odpowiednio będzie to spadek o 8,3 proc. oraz o 8,9 proc.

REKLAMA

Jest to już kolejna obniżka cen gazu w taryfie PGNiG S.A. – druga w 2016 r., a piąta od początku 2015 r.

W efekcie tego skumulowany spadek średnich cen gazu wysokometanowego dla odbiorców końcowych od stycznia 2015 r. wynosi 28,6 proc., a w samym 2016 r. – 15,7 proc. W przypadku gazu zaazotowanego odpowiednio 21,8 proc. oraz 13,9 proc.

Obniżki cen paliw gazowych były efektem postępowań administracyjnych prowadzonych w URE oraz wezwań kierowanych do Przedsiębiorstwa w ramach tych postępowań. Redukcja głównie jest spowodowana utrzymującym się niskim poziomem cen ropy na świecie, co wpływa na obniżenie kosztów pozyskania gazu przez PGNiG S.A. w stosunku do kosztów uwzględnionych w kalkulacji cen ustalonych w aktualnie obowiązującej taryfie – zapewnia URE. – Obie taryfy zostały zatwierdzone na okres jednego kwartału, tzn. do 30 czerwca br., pomimo że PGNiG OD wnioskowało o ustalenie półrocznego okresu obowiązywania taryfy. Jak pokazały doświadczenia wynikające z postępowań taryfowych prowadzonych przez Prezesa URE w ostatnim czasie, dzięki takiemu dynamicznemu podejściu, mimo dominującej  pozycji spółek PGNiG na rynku dostaw gazu, również odbiorcy mają możliwość partycypacji w korzystnej koniunkturze na światowym rynku gazu.

URE dodaje, że ostateczny skutek na płatnościach kompleksowych, czyli łącznie za gaz i jego dostawę, będzie jednak niższy niż cen gazu jako towaru, ze względu na niezmienione stawki opłat za usługę przesyłania i dystrybucji paliw gazowych.

Taryfy operatora systemu przesyłowego – OGP Gaz System S.A. i operatora systemu dystrybucyjnego z GK PGNiG S.A., tj. PSG Sp. z o.o. obowiązują do końca czerwca 2016 r.

PGNiG OD Sp. z o.o. na początku sierpnia 2014 r. zostało wyodrębnione ze struktury PGNiG S.A. – na mocy ustawy z 26 czerwca 2014 r. o zmianie ustawy Prawo energetyczne. Przejęło obsługę wszystkich odbiorców końcowych obsługiwanych wcześniej przez PGNiG S.A., zużywających rocznie mniej niż 25 mln m3 gazu ziemnego wysokometanowego i odpowiadające tej ilości wolumeny gazu zaazotowanego oraz gazu propan-butan, przeliczone w sposób wskazany w ustawie.

gramwzielone.pl