Pierwsza w Polsce prezentacja Tesla PowerWall [fotorelacja]
4 marca 2016 r. w Piwnicznej-Zdroju odbyła się pierwsza w tej części Europy prezentacja magazynu energii Tesla Powerwall. Zagadnienia związane z systemem magazynowania energii Powerwall przedstawiono w trakcie ostatniego dnia kursu dla instalatorów organizowanego przez SOLSUM. Łączna liczba osób uczestniczących w prezentacji wyniosła 50. Wśród uczestników byli zarówno przyszli instalatorzy, osoby działające w branży fotowoltaicznej jak również przedstawiciele samorządów.
Działanie całego systemu magazynowania Powerwall polega na wspomaganiu auto-konsumpcji energii wyprodukowanej z instalacji fotowoltaicznej. Energia elektryczna wyprodukowana w instalacji fotowoltaicznej w okresie największego nasłonecznienia lub braku poboru przez odbiorniki domowe, jest magazynowana w akumulatorach. W okresie zwiększonego zapotrzebowania na energię, występującego w godzinach wieczornych, energia zmagazynowana w akumulatorach jest dostarczana do odbiorników w domu. Takie rozwiązanie, przy obecnych zasadach rozliczeń z operatorem, jest bardzo dobrym sposobem na zaoszczędzenia na opłatach przesyłowych. Ponadto, odbiorcy energii korzystający ze zmiennej taryfy mogą zaoszczędzić dzięki magazynowaniu energii, gdy jest ona tańsza i wykorzystywaniu jej, gdy jest droższa. Skala oszczędności będzie zależeć od wysokości rachunków czy zużycia energii. Czym wyższe rachunki i zużycie, tym wyższe oszczędności.
Deklarowana przez Teslę sprawność przetwarzania energii wynosi 92 proc. Magazyn energii jest dostępny w dwóch wersjach: o pojemność 7 kWh i 10 kWh. Urządzenie może pracować w temperaturze od – 20 st. C do + 50 st. C. Baterie akumulatorów oraz osprzęt zamknięto w estetycznej obudowie, która umożliwia montaż urządzenia zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz budynków. Baterie pracują w optymalnych warunkach temperaturowych, dzięki zastosowaniu hydraulicznego układu utrzymania optymalnej temperatury. Takie rozwiązanie wydłuża ich żywotność do ok. 20-25 lat. Baterie będą pracować przez ten okres bez konieczności wymiany i dużego spadku pojemności początkowej. Producent oferuje 10-letnią gwarancję na swoje urządzenie.
Podczas prezentacji dotyczącej systemów magazynowania energii omówiono:
Po części teoretycznej odbyła się także prezentacja samochodów elektrycznych Nissan Leaf oraz Tesla model S jako dopełnienie szerszej koncepcji dotyczącej magazynowania energii, niezależności energetycznej oraz kierunków rozwoju energetyki. Uczestnicy mieli także możliwość dokładnego poznania tych samochodów.
Kolejna edycja kursu dla instalatorów z nowością, którą będzie część teoretyczna i praktyczna (warsztaty), obejmie: prawidłowy dobór, schemat działania, konfiguracja i podłączenie systemów magazynowania energii w technologii litowo-jonowej oraz zarządzanie energią w domu.
Aktualnie zostały otwarte zapisy na kolejną edycję 3-dniowego kursu w Akademii SOLSUM – serdecznie zapraszamy.
O firmie SOLSUM
Ponad 5-letnie doświadczenie w systemach fotowoltaicznych i lider na polskim rynku w zakresie magazynowania energii w połączeniu z fotowoltaiką. Generalny wykonawca największego w Polsce magazynu energii w technologii litowo-jonowej z farmy fotowoltaicznej o mocy 200 kWp. Realizator innowacyjnych systemów off-grid oraz hybrydowych w skali Polski i Europy dla samorządów, podmiotów gospodarczych oraz uczelni wyższych.
Pierwsza w Polsce firma dysponująca i wprowadzająca na rynek systemem Tesla Powerwall.
Oficjalny partner Tauron Polska Energia w zakresie projektowania i wykonawstwa instalacji fotowoltaicznych oraz akredytowany przez UDT Ośrodek Szkoleniowy w zakresie fotowoltaiki.
artykuł sponsorowany