W tym roku branża instalatorów PV w USA ma podwoić swoje dochody

W tym roku branża instalatorów PV w USA ma podwoić swoje dochody
Fot. U.S. Department of the Interior, flickr cc

Ubiegły rok był rekordowy pod względem nowego potencjału fotowoltaicznego w USA. Tymczasem, według prognozy amerykańskiego stowarzyszenia branży solarnej SEIA, potencjał fotowoltaiki zainstalowanej w 2016 r. może nawet się podwoić w stosunku do danych z 2015 r.

Jeśli sprawdzą się prognozy GTM Research i Solar Energy Industries Association (SEIA), zgodnie z którymi w tym roku w USA ma powstać ok. 16 GW systemów fotowoltaicznych, USA na pewno wyprzedzi pod względem nowych instalacji dotychczasowego wicelidera – Japonię, a może nawet zagrozić pozycji Chin, w których w tym roku powstała rekordowa moc elektrowni PV na poziomie ponad 15 GW.

Z 16 GW prognozowanego potencjału instalacji aż 3/4 mają stanowić duże naziemne farmy fotowoltaiczne, których operatorzy będą mogli nadal korzystać z federalnych ulg podatkowych w ramach mechanizmu ITC.

REKLAMA

Według danych Navigant Research, w ubiegłym roku amerykańska branża firm instalujących PV zanotowała przychody na poziomie 22,6 mld USD. To o 21 proc. więcej niż w roku 2014 i trzy razy więcej niż w roku 2011. Jeśli potwierdzą się tegoroczne prognozy SEIA i GTM Research, w tym roku przychody amerykańskiego sektora PV mogą podwoić się w stosunku do roku 2015.

Dzięki dynamicznemu rozwoju sektora fotowoltaicznego w USA pracę w nim znalazło już ponad 200 tys. osób, z czego 120 tys. to instalatorzy.

REKLAMA

Navigant Research podaje, że w 2015 r. w Stanach Zjednoczonych instalowano co godzinę średnio ok. 1 MW systemów fotowoltaicznych. Wcześniej SEIA podawała, że w USA nowy system fotowoltaiczny jest uruchamiany przeciętnie co 1,6 minuty. 

Jak wynika z danych, które SEIA zebrała w ramach raportu US Solar Market Insight, w ubiegłym roku w USA powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 7,286 GW. W sumie udział PV w nowym potencjale zainstalowanym w 2015 r. w amerykańskiej energetyce wyniósł niemal 1/3.

Dzięki temu całkowity potencjał elektrowni fotowoltaicznych w USA wyniósł na koniec 2015 roku już ponad 25 GW – w porównaniu do 2 GW zainstalowanych na koniec 2010 r.

Rozwój amerykańskiego rynku solarnego jest realizowany przy udziale zarówno federalnych jak i stanowych systemów wsparcia. Na poziomie federalnym oferowane są ulgi podatkowe dla inwestorów w ramach mechanizmu ITC, a poszczególne stany USA wprowadzają m.in. systemy net-meteringu.

Amerykański Kongres w końcu 2015 r. przyjął regulacje zakładające utrzymanie obecnego poziomu federalnych ulg podatkowych (30 proc.) łącznie do roku 2019, zmniejszenie go do 26 proc. w roku 2020 i 22 proc. w roku 2021, a w kolejnych latach utrzymanie ITC na stałym poziomie 10 proc. To powinno zapewnić dalszy stabilny rozwój rynku solarnego w USA – do czasu, gdy amerykańska branża PV nie będzie już potrzebować preferencyjnego wsparcia.

gramwzielone.pl