WiseEuropa: Energia dla konsumentów najtańsza od 2010 roku

WiseEuropa: Energia dla konsumentów najtańsza od 2010 roku
C.P.Storm, flickr cc

Nowy rok przyniósł największy jednorazowy spadek cen energii od lat, porównywalny jedynie ze styczniem 2015 r. Tegoroczne, styczniowe ceny energii były niższe o 2,2 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem, oraz o 4,4 proc. poniżej poziomu sprzed roku. Ostatni raz ceny energii dla polskich konsumentów były tak niskie pod koniec 2010 roku. Duży spadek przeciętnych cen nośników energii w styczniu wynika z kolejnej przeceny na stacjach paliw oraz wejścia w życie decyzji URE o obniżce taryf na energię elektryczną i gaz dla gospodarstw domowych informuje WiseEuropa w kolejnej edycji Monitora Cen Energii

Kontynuacja spadków cen na stacjach paliw była wynikiem słabej kondycji rynku ropy naftowej w ubiegłych miesiącach, nie była więc zaskoczeniem. Co istotne, dane rynkowe z 2016 roku wskazują, że presja na spadek cen paliw utrzyma się w kolejnych miesiącach. W styczniu, przeciętna cena baryłki ropy wyrażona w złotówkach była o 17 proc. niższa niż w grudniu.

Nowe, niższe taryfy zatwierdzone przez prezesa URE weszły w życie wraz z pierwszym dniem roku 2016. Przełożyło się to na spadek ceny energii elektrycznej o 1,9 proc., zaś gazu o 2,5 proc. Kolejna rewizja taryf nastąpi prawdopodobnie za pół roku.

REKLAMA

Ceny ogrzewania cechowała relatywnie niska zmienność. Energia cieplna z sieci zdrożała o 0,2 proc., natomiast paliwa stałe staniały o 0,1 proc.

Nowy rok przyniósł również zmianę wag poszczególnych rodzajów nośników energii w indeksie. Dotyczy to przede wszystkim udziału paliw transportowych oraz energii cieplnej. Udział paliw transportowych w indeksie obniżył się o 10 p.p., natomiast energii cieplnej – wzrósł o 12 p.p. Udział energii elektrycznej w indeksie ogólnym nadal wynosi niespełna ¼.

REKLAMA

Podobnie jak w ubiegłym roku, ceny energii pozostają kluczową przyczyną występowania deflacji w Polsce. Ich wkład w zmiany cen konsumpcyjnych rok do roku wynosił w styczniu -0,6 p.p. Gdyby nie spadek cen energii, inflacja wyniosłaby w styczniu 0,3%, zamiast -0,3 proc.

Średnie ceny energii w styczniu 2016 r., w 28 państwach Unii Europejskiej spadły o 2,4 proc. względem grudnia 2015 r., i aż o 5 proc. rok do roku. Przez kolejny miesiąc ceny energii w Polsce spadały więc wolniej niż średnio w UE. Wśród największych gospodarek unijnych ceny najbardziej obniżyły się w Niemczech i we Włoszech (-2,4 proc.). Spadki były znacznie wolniejsze we Francji (-1,1 proc.) oraz Wielkiej Brytanii (-1,3 proc.). W ujęciu rocznym największe obniżki cen energii nastąpiły w Wielkiej Brytanii (-5,3 proc.) oraz w Niemczech (-5,7 proc.), natomiast najpowolniej taniała energia dla konsumentów francuskich (-3,7 proc.).

Monitor Cen Energii publikowany jest co miesiąc prezentując najnowsze dane o zmianach cen energii dla konsumentów. Monitor bazuje na oficjalnych danych o zmianach cen poszczególnych nośników energii oraz ich przeciętnym udziale w koszyku dóbr konsumpcyjnych w Polsce. Dane wykorzystane w opracowaniu Monitora pochodzą z Głównego Urzędu Statycznego i są publikowane przez Eurostat.

Monitor Cen Energii jest projektem Europejskiej Fundacji Klimatycznej (ECF) i obejmuje szereg państw Unii Europejskiej. Polska edycja Monitora jest przygotowywana przez WiseEuropa.