Pomoc publiczna w inwestycjach dot. efektywności en. i OZE
Ministerstwo Energii skierowało do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia regulującego zasady udzielania pomocy publicznej w dofinansowywanych ze środków UE projektach związanych z poprawą efektywności energetycznej. Na etapie konsultacji publicznych jest też podobny projekt dotyczący pomocy publicznej dla inwestycji w odnawialne źródła energii.
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji ukazał się datowany na 14 stycznia br. projekt Rozporządzenia Ministra Energii w sprawie udzielania pomocy publicznej na projekty inwestycyjne służące poprawie efektywności energetycznej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
W rozporządzeniu znajdziemy zbiór zasad przyznawania pomocy publicznej dla przedsiębiorców ubiegających się o środki unijne w ramach POIiŚ na lata 2014-2020 przy projektach związanych z efektywnością energetyczną. Chodzi o działania 1.2 oraz poddziałania 1.3.2 i 1.7.1 POIiŚ 2014-2020.
Zgodnie z projektem, pomoc dla jednego przedsiębiorcy na jeden projekt inwestycyjny nie może przekroczyć kwoty 15 mln euro. Jeśli ten próg zostaje przekroczony, wówczas wymagana jest notyfikacja takiej pomocy Komisji Europejskiej.
Pomoc publiczna nie może zostać udzielona przedsiębiorcom, na których ciąży obowiązek jej zwrotu.
W rozporządzeniu znajdziemy też katalog przedsięwzięć, które można uznać za koszty kwalifikowane.
Intensywność pomocy nie może przekraczać wartości bazowej 30 proc. kosztów kwalifikowanych. W przypadku mikroprzedsiębiorców i małych firm może zostać zwiększona o 20 pkt proc., w przypadku średnich firm – o 10 pkt proc., w przypadku projektów realizowanych w województwach innych niż mazowieckie – o 15 pkt proc., a w przypadku woj. mazowieckiego – o 5 pkt proc. Bonus regionalny ma przysługiwać tylko w okresie do 31 grudnia 2020.
Również na etapie konsultacji – zgodnie z informacją podaną przez Rządowe Centrum Legislacji – jest analogiczny projekt dotyczący pomocy publicznej dla projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii w ramach POIiŚ 2014-2020.
W tym wypadku maksymalną, niewymagającą notyfikacji pomoc dla pojedynczej inwestycji również ustala się na 15 mln euro. Natomiast intensywność pomocy dla projektów OZE nie może przekraczać 45 proc. kosztów kwalifikowanych. Ta wartość może zostać zwiększona o podobne wartości jak w przypadku przedsięwzięć związanych z efektywnością energetyczną.
Jednak w przypadku, gdy spełnione są warunku wskazane w art. 41 ust. 10 rozporządzenia 651/2014 – tj. przyznanie pomocy poprzedza procedura przetargowa przeprowadzona w oparciu o „jasne, przejrzyste i niedyskryminujące kryteria” – intensywność pomocy może zostać w tym wypadku zwiększona nawet to 100 proc. kosztów kwalifikowanych.
- Projekt rozporządzenia Ministra Energii w sprawie udzielania pomocy publicznej na projekty inwestycyjne służące poprawie efektywności energetycznej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (link)
- Projekt rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie udzielania pomocy publicznej na projekty inwestycyjne w zakresie propagowania energii z odnawialnych źródeł energii w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 (link)
gramwzielone.pl