Prezydent Wrocławia do ministra środowiska: Ludzie oczekują radykalnych działań
Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, pełniący jednocześnie funkcję prezesa Unii Metropolii Polskich, apeluje w liście do ministra środowiska prof. Jana Szyszko o podjęcie nowych działań mających na celu umożliwienie samorządom lepszej walki z niską emisją.
Zdaniem Rafała Dutkiewicza, obecne przepisy – mimo przyjęcia tzw. ustawy antysmogowej – nie dają samorządom wystarczających narzędzi do walki z tzw. niską emisją, czyli emisją spalin z domowych pieców i transportu.
Sam Wrocław mocno odczuwał w ostatnich miesiącach problem smogu, a wrocławski magistrat zapowiedział zintensyfikowanie działań mających na celu wymianę domowych pieców węglowych, których liczbę w mieście szacuje się na około 30 tys., z czego 21 tys. znajduje się w kamienicach komunalnych. Wrocław chce rozbudować sieć ciepłowniczą, a także zmniejszyć emisyjność w transporcie poprzez ograniczenie ruchu samochodów w centrum.
Od 1 listopada 2015 roku do 24 stycznia 2016 roku dobowy dopuszczalny poziom pyłu zawieszonego PM10 (50 ug/m3) przekroczony został we Wrocławiu aż przez 52 dni. Tymczasem liczba dni w roku, w których takie przekroczenia mogą wystąpić, nie może być wyższa niż 35.
Wcześniej zakaz palenia węglem w domach, który będzie obowiązywać od września 2019 r., wprowadziły władze Krakowa. Umożliwiła im to przyjęta w ubiegłym roku tzw. ustawa antysmogowa, dzięki której lokalne władze mogą wprowadzać okresowe i miejscowe ograniczenia w użytkowaniu domowych palenisk.
W ubiegłym miesiącu Rafał Dutkiewicz przesłał pismo do Marszałka Województwa Dolnośląskiego wnosząc o podjęcie – wzorem Krakowa – uchwały określającej wymagania emisyjne wobec domowych pieców i kotłów na terenie Aglomeracji Wrocławskiej. Projekt uchwały antysmogowej dla woj. dolnośląskiego ma powstać w najbliższych miesiącach.
Rafał Dutkiewicz zapowiedział też forsowanie za pośrednictwem Unii Metropolii Polskich zmian w ustawie antysmogowej. Chodzi o implementowanie systemu certyfikacji pieców, a także o wprowadzenie obowiązku kontroli paliw wykorzystywanych w domowych piecach.
Teraz prezydent Wrocławia, zwracając się w imieniu Unii Metropolii Polskich, wzywa Ministerstwo Środowiska do zajęcia się problemem smogu.
– Rosnąca świadomość społeczna dotycząca tych zagrożeń sprawia, że mieszkańcy oczekują od samorządów podjęcia radykalnych i skutecznych działań w tej dziedzinie – czytamy w liście do prof. Jana Szyszko.
Jak informuje PAP, wśród postulowanych w liście zmian wymienia się opracowanie przepisów dotyczących wymagań jakościowych dla paliw stałych dopuszczonych do sprzedaży detalicznej, standardów emisyjnych dla kotłów domowych instalacji grzewczych oraz wprowadzenia narzędzi skutecznej kontroli przestrzegania tych wymogów. Wymianie źródeł ogrzewania miałyby towarzyszyć programy osłonowe dla uboższych mieszkańców.
Rafał Dutkiewicz proponuje też w liście do Ministerstwa Środowiska wprowadzenie zmian w planie przestrzennym umożliwiającym lepsze planowanie sieci ciepłowniczych, a także wprowadzenie stref ograniczonej emisji komunikacyjnej, do których mogłyby wjeżdżać jedynie auta hybrydowe i elektryczne.
gramwzielone.pl