Udział wiatru w miksie energetycznym Szkocji wzrósł do 48 proc.

Udział wiatru w miksie energetycznym Szkocji wzrósł do 48 proc.
Barney Moss, flickr cc

W ubiegłym miesiącu działające w Szkocji elektrownie wiatrowe mimo mniejszej produkcji niż przed rokiem zaspokoiły 48 proc. zapotrzebowania na energię szkockiej gospodarki. 

WWF Scotland wskazuje, że w styczniu działające w Szkocji elektrownie wiatrowe wyprodukowały w sumie ponad 1,125 TWh energii elektrycznej.

Taka ilość energii odpowiada 123-procentom zużycia energii szkockich gospodarstw domowych (przy założeniu średniego zużycia na 4,435 MWh/rok) oraz 48-procentom zużycia energii w całej Szkocji. Całkowita konsumpcja energii elektrycznej w szkockiej gospodarce wyniosła w styczniu ponad 2,354 TWh.

REKLAMA

Przez 22 dni stycznia elektrownie wiatrowe w Szkocji produkowały wystarczającą ilość energii, aby zasilić w energię każdy szkocki dom.

REKLAMA

Produkcja energii z wiatru w Szkocji była w ubiegłym miesiącu o 14 proc. niższa niż w styczniu 2015 r., gdy szkockie elektrownie wiatrowe wyprodukowały ponad 1,314 TWh energii elektrycznej.

Szkocja to jeden z europejskich liderów w produkcji energii odnawialnej. W ubiegłym roku udział OZE w szkockim miksie energetycznym powinien przekroczyć 50 proc. W 2014 r. ten udział wyniósł 49,7 proc. Potencjał OZE w Szkocji wynosił na koniec III kwartału 2015 r. 7,504 GW.

Szkocki rząd podtrzymuje, że do 2030 r. energetyka odnawialna będzie niemal całkowicie zaspokajać zapotrzebowanie na energię Szkocji – mimo – jak określił szkocki minister energii Fergus Ewing – „szkodliwej” polityki energetycznej Londynu.  

gramwzielone.pl