Polski deweloper wygrywa w niemieckiej aukcji dla fotowoltaiki

Niemiecki regulator rynku energetycznego rozstrzygnął kolejną aukcję dla inwestorów planujących budowę farm fotowoltaicznych. Aukcja okazała się sukcesem, a zaoferowana przez inwestorów cena energii była niższa niż poprzednio. Jednym ze zwycięzców aukcji jest deweloper farm fotowoltaicznych z Polski.
Niemiecki regulator Bundesnetzagentur ogłosił wyniki kolejnej aukcji, w której wsparcie w postaci gwarantowanej ceny energii mogli zapewnić sobie inwestorzy planujący budowę naziemnych elektrowni fotowoltaicznych.
Regulator przyjął, że w aukcji wsparciem będzie można objąć projekty o łącznej mocy 2,625 GW. Ostatecznie gwarancjami sprzedaży energii objęto projekty o nieco większej mocy. Duże zainteresowanie aukcją przełożyło się na spadek średniej zgłoszonej przez inwestorów ceny energii w stosunku do średniej ceny z wcześniejszej tego rodzaju aukcji.
W aukcji zgłoszono 420 ofert zakładających sprzedaż energii z projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 3,839 GW. Ostatecznie wsparciem objęto 271 ofert obejmujących produkcję energii z projektów o mocy 2,638 GW. Po raz kolejny najwięcej zwycięskich ofert dotyczy inwestycji planowanych w Bawarii (607 MW), następne były Brandenburgia (367 MW) i Dolna Saksonia (315 MW).
Sukces dewelopera z Polski
Ostatnia niemiecka aukcja dla naziemnej fotowoltaiki okazała się sukcesem dla czołowego polskiego dewelopera farm fotowoltaicznych R.Power. Warszawska firma w ostatnich latach rozpoczęła geograficzną dywersyfikację swojego biznesu i ma już na koncie uruchomienie farm fotowoltaicznych m.in. w Portugalii.
Dotychczas R.Power nie informował szerzej o postępach, jeśli chodzi o rozwój projektów fotowoltaicznych w Niemczech. Teraz pochwalił się wygraną w ostatniej niemieckiej aukcji. R.Power zapewnił sobie w niej gwarantowany przychód ze sprzedaży energii dla projektu farmy fotowoltaicznej Klötze o mocy 19,65 MWp. Polska firma chce rozpocząć budowę swojej pierwszej elektrowni PV w Niemczech w trzecim kwartale 2025 r.
R.Power podkreśla, że sukces, jaki odniósł w niemieckiej aukcji dla PV, to kolejny krok w międzynarodowej ekspansji firmy – po niedawnym zwycięstwie w rumuńskiej aukcji z grudnia 2024 r. W tamtej aukcji polska firma zabezpieczyła kontrakty na sprzedaż energii z pięciu farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 85 MWp.
Również w grudniu 2024 r. R.Power odniósł sukces w aukcji mocy przeprowadzonej w Polsce, zapewniając sobie kontrakty mocowe dla czterech projektów magazynowania energii o łącznej mocy 655 MW i pojemności 2,3 GWh. Wcześniej R.Power wygrał organizowaną przez Urząd Regulacji Energetyki aukcję dla OZE, zgłaszając w niej skutecznie oferty sprzedaży energii z 27 instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 220 MWp.
Obecnie warszawska firma rozwija portfel projektów o mocy ponad 28 GWp, obejmujący zarówno aktywa fotowoltaiczne, jak i magazyny energii (BESS – Battery Energy Storage Systems), oferując sprzedaż energii w formule PPA. Oprócz Polski, Niemiec i Rumunii R.Power inwestuje w fotowoltaikę i magazyny energii w Portugalii, Hiszpanii i we Włoszech.
Za tyle energię sprzedali inwestorzy w niemieckiej aukcji PV
R.Power nie podał, jaką cenę zgłosił dla zwycięskiego projektu podczas ostatniej aukcji dla farm fotowoltaicznych w Niemczech. Wiadomo jednak, jaka była najniższa, średnia i najwyższa cena zgłoszona przez inwestorów, którzy zapewnili sobie wsparcie w ramach aukcji.
Średnia ważona wolumenem energii cena zgłoszona przez oferentów, którzy zdobyli kontrakty na sprzedaż energii, wyniosła 46,6 euro/MWh. Najniższa z zakwalifikowanych ofert opiewała na 39,9 euro/MWh, a najwyższa – na 48,8 euro/MWh. Okazała się ona znacznie niższa od maksymalnej dopuszczalnej ceny (68 euro/MWh).
Średnia cena energii w poprzedniej aukcji dla naziemnych projektów fotowoltaicznych, którą federalny regulator rozstrzygnął pod koniec 2024 r., wyniosła 49,5 euro/MWh. W najniższej dopuszczonej do wsparcia ofercie zaproponowano wówczas cenę 38,8 euro/MWh, a w najwyższej – 47,6 euro/MWh.
R.Power ma dwa lata na rozpoczęcie sprzedaży energii
Jak tłumaczy R.Power, wsparcie w niemieckich aukcjach dla fotowoltaiki jest przyznawane w formie dopłat odpowiadających różnicy między ceną określoną w ofercie aukcyjnej a średnią miesięczną ceną energii elektrycznej z instalacji PV, ustalaną na podstawie cen rynkowych spot. Dzięki temu zwycięzcy aukcji mają zagwarantowaną minimalną cenę sprzedaży energii.
Prawo do wsparcia będzie przysługiwać od momentu uruchomienia sprzedaży energii. W przypadku zwycięskich ofert z ostatniej aukcji rozpoczęcie sprzedaży powinno nastąpić nie później niż 30 kwietnia 2027 r.
W Niemczech wsparcie w postaci gwarantowanej ceny energii – zgodnie z ofertami zgłoszonymi w aukcjach – przysługuje producentom energii z farm fotowoltaicznych w okresie 20 lat.
Piotr Pająk
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Polski deweloper to chyba za dużo powiedziane, zerknijcie sobie do KRS i przekształceń tej spółki oraz tego kto był udziałowcem i skąd pochodził kapitał.