PGE rusza z nowym projektem morskiej farmy wiatrowej

PGE rusza z nowym projektem morskiej farmy wiatrowej
Orsted

Już za dwa lata ma powstać pierwsza morska farma wiatrowa, którą przygotowuje Polska Grupa Energetyczna. Łączna moc instalacji wyniesie aż 1,5 GW, co sprawi, że będzie to jedna z największych morskich farm wiatrowych na świecie. Na tym PGE nie chce jednak poprzestać. Największa państwowa grupa energetyczna ogłosiła rozpoczęcie przygotowań do kolejnej inwestycji na Bałtyku.

Obecnie swoje najbardziej zaawansowane inwestycje w morskiej energetyce wiatrowej Polska Grupa Energetyczna realizuje we współpracy z duńskim koncernem energetycznym Orsted – jednym z pionierów w budowie morskich farm wiatrowych na globalnym rynku offshore. Na początku tego roku obie firmy ogłosiły podjęcie finalnej decyzji inwestycyjnej dla projektu Balitca 2 o docelowej mocy 1,5 GW. Na farmę wiatrową złoży się 107 turbin Siemens Gamesa, każda o mocy 14 MW. Turbiny zostaną rozmieszczone na powierzchni około 190 km2. Odległość z brzegu do najbliższej turbiny na morzu wyniesie około 40 km. Infrastruktura lądowa niezbędna do funkcjonowania morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 zlokalizowana zostanie w gminie Choczewo.

Prace budowlane w projekcie Baltica 2 mają ruszyć już w tym roku. W przyszłym roku rozpocznie się instalacja fundamentów, kabli i stacji transformatorowych. Montaż turbin zaplanowano na 2027 r. Właśnie w tym roku do sieci ma trafić pierwsza energia z farmy wiatrowej Baltica 2.

REKLAMA

PGE przygotowuje ponadto – także w ramach joint venture 50/50 z Orsted – projekt morskiej farmy wiatrowej Baltica 3, która ma być gotowa około 2030 r. Ta inwestycja będzie położona na zachód od projektu Baltica 2, na wysokości Łeby.

Przewidywany koniec eksploatacji farmy wiatrowehj Baltica 2 to 2057 r., a farmy wiatrowej Baltica 3 – 2060 r.

 

Lokalizacja projektu morskiej farmy wiatrowej Baltica 2. Źródło: PGE
Lokalizacja projektu morskiej farmy wiatrowej Baltica 2. Źródło: PGE

Startuje nowy projekt Baltica 9

Ambicje PGE, jeśli chodzi o rozwój morskiej energetyki wiatrowej, nie kończą się na projektach Baltica 2 i 3. Państwowy koncern energetyczny przygotowuje się do kolejnej fazy rozwoju polskiego offshore, która ma bazować na aukcjach (w pierwszej fazie decyzje o wsparciu wydawał indywidualnie Urząd Regulacji Energetyki). W ramach aukcji prawa do sprzedaży energii z morskich wiatraków po gwarantowanej cenie uzyskają inwestorzy zgłaszający najniższe oferty cenowe.

Firma właśnie ogłosiła podpisanie umów na rozpoczęcie prac geologicznych dna morskiego, gdzie stanąć mają elektrownie wiatrowe planowane w projekcie Baltica 9. Za wykonanie badań będzie odpowiadać Geofizyka Toruń SA. PGE zleciło tej firmie badania geofizyczne obejmujące wykonanie sejsmiki refleksyjnej wysokiej rozdzielczości z jednoczesnym pomiarem batymetrycznym. Badania te pozwolą na wstępną analizę potencjału badanego obszaru.

REKLAMA

Morska farma wiatrowa Baltica 9 to projekt zlokalizowany na jednym z pięciu obszarów przyznanych PGE w 2023 r. Ma powstać w odległości około 48 km od brzegu na powierzchni około 121 km2, na obszarze znajdującym się blisko realizowanych przez PGE innych projektów offshore wind oraz budowanego portu serwisowego w Ustce. Moc zainstalowana w projekcie Baltica 9 ma wynieść około 975 MW.

Obszar badań znajduje się w północnej części Ławicy Słupskiej, niecałe 50 km od linii brzegowej. Pomiary na morzu rozpoczną się w pierwszej połowie maja i potrwają do połowy czerwca br. Zakończenie prac analitycznych wraz z dostarczeniem wyników zaplanowane zostało na listopad tego roku.

Jak tłumaczy PGE, przyjęta metoda sejsmiczna umożliwi dokładne rozpoznanie poddennej budowy geologicznej do głębokości 100 m, a także identyfikację czynników ryzyka związanych z geologią, takich jak obszary koncentracji płytkiego gazu, paleokanały czy pakiety glin zwałowych.

Geofizyka Toruń została wybrana w postępowaniu przeprowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego. Będzie to kolejne zadanie realizowane przez PGE Baltica we współpracy z tą firmą i kolejny przykład zaangażowania krajowych dostawców w łańcuch wartości morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Geofizyka Toruń przeprowadziła już badania na potrzeby projektu Baltica 1.

Na cały portfel morskich farm wiatrowych PGE składa się osiem projektów znajdujących się w różnej fazie rozwoju, o planowanej łącznej mocy przekraczającej 7 GW.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.