Ponad 300 mln euro na projekty agroPV we włoskiej aukcji

To kolejna włoska aukcja dla projektów agrowoltaicznych (agroPV). Włoski rząd dąży do wyczerpania potężnej łącznej puli 1,7 mld euro na ten cel.
Od początku kwietnia trwa włoska aukcja mająca na celu udzielenie wsparcia dla projektów w technologii agroPV. Ogłosił ją włoski regulator rynku energii Gestore dei Servizi Energetici (GSE).
Do rozdysponowania w ramach aukcji jest 323,4 mln euro, zainteresowani mogą składać wnioski do końca czerwca br.
1,7 mld euro na projekty agroPV
Włoski program pomocy publicznej przeznaczony na wsparcie instalacji agrowoltaicznych, zgłoszony w ramach Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (Recovery and Resilience Facility, RRF), ma wartość 1,7 mld euro. Został on zatwierdzony przez Komisję Europejska jesienią 2023 r. Zgodnie z założeniami program ma się przyczynić do budowy instalacji agrowoltaicznych o łącznej mocy 1,04 GW.
W grudniu 2023 r. rząd Włoch wydał dekret o wsparciu rozwoju agrofowoltaiki, w którym uwzględnił dotacje inwestycyjne i wsparcie na zasadzie kontraktu różnicowego (Contract for Difference). Zgodnie z przyjętymi przez włoski rząd założeniami w łącznym wolumenie 1,04 GW mocy 300 MW zarezerwowano dla mniejszych instalacji – o jednostkowej mocy do 1 MW – wdrażanych przez samych rolników. Dla otrzymania wsparcia wszystkie projekty muszą zakładać współpracę z gospodarstwami rolnymi. Nie mogą też znacząco zakłócać produkcji rolnej.
Wyniki pierwszej aukcji
Co istotne – we Włoszech na terenach rolnych mogą powstawać wyłącznie farmy agroPV, zabroniona jest budowa na takich obszarach tradycyjnych instalacji fotowoltaicznych. To wyraźnie zwiększa zainteresowanie technologią agroPV. W pierwszej tegorocznej aukcji dla agrowoltaiki zorganizowanej przez GSE wsparcie przyznano dla 540 projektów o łącznej mocy 1,548 GW (przy zgłoszonych 643 przedsięwzięciach o sumarycznej mocy 1,7 GW).
Wśród projektów, które uzyskały wsparcie w poprzedniej aukcji, jest rekordowa farma agroPV na Sycylii, która ma osiągnąć moc aż 213,7 MW. Zrealizuje ją firma Sun Project.
Mimo ogromnego wolumenu mocy projektów objętych wsparciem, przekraczającego założenia rządowe, sumaryczna kwota kontraktów nie wyczerpała puli 1,7 mld euro. Dlatego teraz ogłoszono kolejną aukcję. Wybrane projekty mają zostać uruchomione do 30 czerwca 2026 r. i zostaną sfinansowane w ramach RRF.
Agrowoltaika w Europie i Polsce
Technologia agroPV cieszy się rosnącym zainteresowaniem nie tylko we Włoszech, ale też m.in. w Austrii, Francji, Niemczech i Czechach. Instalacją agrowoltaiczną ma być również budowana przez SUNfarming GmbH ogromna farma PV o mocy aż 753 MWp. Powstanie ona w Brandenburgii, około 50 km od granicy z Polską, i po uruchomieniu może być największą farmą fotowoltaiczną w Europie. Więcej na temat tego projektu w artykule: To będzie największa farma PV w Europie. Wykorzysta technologię agroPV.
W Polsce tymczasem agrowoltaika wciąż jest na bardzo początkowym etapie rozwoju. Duża elektrownia agroPV znajduje się przy fabryce Promet-Plastu w Gaju Oławskim, niedawno też zamiar realizacji tego typu projektów ogłosiły Lasy Państwowe.
Barierą w upowszechnieniu technologii agroPV w Polsce jest brak odpowiednich przepisów. Przy obecnie obowiązujących wdrożenie agrowoltaiki ma się wiązać m.in. z koniecznością odrolnienia gruntów, ryzykiem utraty dopłat unijnych i podwójnym opodatkowaniem. Problemy te wskazano w raporcie „Realizacja projektów agrowoltaicznych w Polsce – kluczowe bariery administracyjno-prawne” – więcej na ten temat w artykule: Polscy rolnicy boją się agrowoltaiki. Mają konkretne powody.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Czyli ciąg dalszy komunistycznego prawa