Polenergia: Miliony ton emisji CO2 mniej dzięki morskim wiatrakom

Polenergia: Miliony ton emisji CO2 mniej dzięki morskim wiatrakom
fot. Mark Timberlake/Unsplash

Fundacja Climate&Strategy obliczyła ślad węglowy Polenergii. Działalność spółki w obszarze produkcji zielonej energii zmniejsza emisje o około 1 mln ton CO2e rocznie. Kolejne oszczędności emisji Polenergia zanotuje na swoim koncie dzięki morskim farmom wiatrowym.

Grupa Polenergia to największa polska prywatna grupa energetyczna. Jak podaje, jej konsekwentnie budowana strategia i działalność oparta na OZE pozwoliły uniknąć 1,05 mln ton emisji CO2e w 2023 r. Tak wynika z wyliczeń fundacji Climate&Strategy, która zmierzyła ślad węglowy Polenergii za 2023 r. w tzw. zakresie 3 (Scope 3), który obejmuje emisje pośrednie w pełnym łańcuchu wartości firmy.

Polenergia podkreśla, że zakres 3 stanowi blisko 80% emisji firmy (325 tys. ton CO2) – znacznie więcej niż zakresy 1 i 2 (odpowiednio 93 tys. ton i 5 tys. ton). Wyliczenie Climate&Strategy oznacza, że Polenergia uniknęła 2,5 razy więcej emisji w 2023 r., niż w tym czasie wygenerowała.

REKLAMA

Cel: poznać źródła emisji

Grupa energetyczna podkreśla, że wyliczając ślad węglowy w zakresie 3, wyprzedziła obowiązek raportowania, który będzie jej dotyczył dopiero od 2026 r. Celem miało być wcześniejsze dokładne poznanie źródeł emisji, które pozwoli na skuteczniejsze zarządzanie tym obszarem. W ten sposób Polenergia dołączyła do grona firm w Polsce dysponujących wyliczeniami emisji w trzech zakresach zgodnie z metodyką GHG Protocol.

Zakres trzeci emisji to m.in. ślad węglowy pochodzący z zakupu towarów, usług, gospodarki odpadami czy transportu surowców i produktów, a nawet podróży służbowych. Dane o śladzie węglowym z trzeciego zakresu uzupełniają informację, jaką możemy przekazywać naszym interesariuszom, informując w sposób przejrzysty na temat wpływu działalności Polenergii na środowisko – wyjaśnia Marta Porzuczek, dyrektorka działu ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju w Grupie Polenergia.

– Tylko w 2023 r. udało się uniknąć emisji ponad miliona ton, czyli 2,5 razy więcej, niż wyemitowaliśmy. Po kalkulacji śladu węglowego w zakresie 3 wiemy także, że jest on 2,5 razy niższy niż tzw. emisje uniknięte. Wiemy, że dzięki użyciu energii wytworzonej w naszych źródłach OZE zamiast takiej samej ilości z paliw kopalnych zaoszczędzona została emisja na poziomie miliona ton dwutlenku węgla – dodaje Porzuczek.

Polenergia zaznacza, że ślad węglowy we wszystkich zakresach wyliczyli niezależni partnerzy zewnętrzni. Za obliczenia najbardziej wymagającego zakresu 3 odpowiadała fundacja Climate&Strategy, która m.in. wspiera firmy w transformacji energetycznej i tworzy profilowane modele obliczeniowe śladu węglowego. Zakresy 1 i 2 obliczyła natomiast firma Materiality.

REKLAMA

Morskie farmy wiatrowe a emisje CO2

Climate&Strategy przy okazji obliczeń śladu węglowego Polenergii analizowała także, ile emisji pozwoli zaoszczędzić budowa morskich farm wiatrowych (MFW) Bałtyk 2 i Bałtyk 3, które Polenergia rozwija wspólnie z norweskim Equinorem.

Już dziś działalność Polenergii zdecydowanie przyczynia się do budowania podwalin bezemisyjnej gospodarki. By lepiej zrozumieć ślad środowiskowy budowy projektowanych morskich farm wiatrowych, policzyliśmy ich wpływ na bilans emisji gospodarki. Z naszych szacunków wynika, że farmy Bałtyk 2 i 3 pozwolą uniknąć emisji CO2e o wielkości niemal 2 mln ton rocznie – mówi Łukasz Dobrowolski, dyrektor ds. Strategii Klimatycznych i Rynku Energii w Climate&Strategy.

Morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i Bałtyk 3 powstają w ramach tzw. pierwszej fazy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Łączna moc tych projektów osiągnąć ma 1440 MW. Instalacje będą położone w odległości od 22 do 37 km od linii brzegowej. Pierwsza energia z MFW Bałtyk 2 i Bałtyk 3 ma popłynąć do sieci już w 2027 r., a komercyjny etap ich użytkowania zaplanowano od 2028 r.

Dwa miesiące temu deweloperzy informowali o uzyskaniu finansowania dla MFW Bałtyk 2 i Bałtyk 3 od konsorcjum Banku Pekao SA i BNP Paribas. Obejmuje ono linię gwarancyjną z limitem do 125 mln euro oraz kredyt odnawialny do kwoty 300 mln zł. Więcej na ten temat w artykule: Polenergia ma duży kredyt na morską farmę wiatrową.

W ubiegłym roku oba projekty uzyskały pozwolenie na budowę. MFW Bałtyk 2 i Bałtyk 3 będą się składały z turbin wiatrowych o jednostkowej mocy 14,4 MW, które dostarczy Siemens Gamesa Renewable Energy.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.