Francuski rząd hojnie dofinansuje krajową produkcję zielonego wodoru

Producent odnawialnego wodoru pochwalił się uzyskaniem rekordowej rządowej dotacji na jeden z budowanych zakładów elektrolizy. Wsparcie zostało uwzględnione we francuskiej Narodowej Strategii Wodorowej.
Francuska firma Lhyfe realizuje projekt o nazwie Green Horizon, który został uznany przez Komisję Europejską za tzw. strategiczny projekt IPCEI, czyli stanowiący przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania. Jego realizacja ma się przyczynić do dekarbonizacji portu w Normandii, jednego z największych europejskich portów przemysłowych.
W ramach swojego projektu Lhyfe zamierza zbudować zakład produkcji zielonego wodoru w mieście Hawr w Normandii, w pobliżu Grand Canal du Havre. Firma pozyskała na ten cel dotację rządową w wysokości 149 mln euro.
Wielkoskalowa elektroliza
Producent odnawialnego wodoru podaje, że jego planowany zakład elektrolizy w Hawrze osiągnie wydajność do 34 ton wodoru dziennie. Dzięki realizacji tego wielkoskalowego projektu Lhyfe przekroczy kamień milowy 100 MW zainstalowanej mocy elektrolizy.
Nowa fabryka, który zajmie powierzchnię 2,8 hektara, ma zaspokoić potrzeby regionu w zakresie dekarbonizacji przemysłu i mobilności. Zakład elektrolizy powstanie w pobliżu fabryki Yara International w Hawrze. Ten norweski producent nawozów sztucznych w swoim planie dekarbonizacji zakłada wykorzystanie zielonego wodoru.
Fabryka Lhyfe ma być ukończona do 2029 r. Będzie to jeden z pierwszych zakładów produkujących zielony wodór na taką skalę nie tylko we Francji, ale i w całej Europie. Projekt ma potwierdzić techniczną wykonalność i ekonomiczną opłacalność takiego rozwiązania. Jest ono uznawane za niezbędny element uzupełniający bezpośrednią elektryfikację w celu dekarbonizacji gospodarek, zmniejszenia zależności od paliw kopalnych i osiągnięcia celów redukcji emisji gazów cieplarnianych określonych w porozumieniu paryskim.
Producent złożył już wnioski o pozwolenie na budowę i zezwolenie środowiskowe. Ma już zapewnione podłączenie projektu do sieci.
Dofinansowanie produkcji wodoru
Rządowe wsparcie dla projektu Lhyfe zostanie udzielone za pośrednictwem Bpifrance (Banque publique d’investissement) – francuskiego banku inwestycyjnego sektora publicznego. Podpisana umowa na maksymalną kwotę 149 mln euro zakłada realizację pierwszej płatności – w wysokości 18 mln euro – do czerwca 2025 r. To pozwoli Lhyfe sfinansować inwestycje poczynione od 2022 r. i uruchomić kolejne etapy przedsięwzięcia.
Druga transza ma być uruchomiona w kolejnych miesiącach po osiągnięciu kamieni milowych określonych w umowie. Kolejne płatności mają być realizowane w okresie czterech lat jako zwrot uzasadnionych i kwalifikowalnych wydatków w ramach projektu.
Wodorowe cele Francji
Dofinansowanie na budowę zakładu elektrolizy Lhyfe zostało ujęte we francuskiej Narodowej Strategii Wodorowej (SNH II). Zakłada ona osiągnięcie przez Francję zainstalowanej mocy elektrolizy na poziomie 4,5 GW do 2030 r.
– Opublikowanie francuskiej Narodowej Strategii Wodorowej to doskonała wiadomość zarówno dla rynku francuskiego, jak i europejskiego. Z niecierpliwością czekaliśmy na nią od kilku miesięcy, a teraz zapewnia ona długoterminową przejrzystość, której interesariusze w całym ekosystemie wodorowym potrzebują, żeby podejmować świadome decyzje i działać. Wyznaczając realistyczny cel produkcyjny na poziomie 4,5 GW do 2030 r. oraz wspierając go dotacjami i specjalnym mechanizmem wsparcia dla niskoemisyjnej i odnawialnej produkcji wodoru, francuski rząd dostosowuje narzędzia do swoich ambicji – skomentował Matthieu Guesné, założyciel i dyrektor generalny Lhyfe.
Lhyfe jest producentem i dostawcą odnawialnego wodoru. Działa w tym sektorze od ponad czterech lat. Pierwszy elektrolizer firma uruchomiła w 2021 r. Obecnie ma cztery zakłady produkcyjne we Francji i Niemczech i rozwija kolejne w innych europejskich krajach, m.in. w Holandii i Wielkiej Brytanii.
W 2024 r. francuski producent zrealizował ponad 470 dostaw wodoru do około 50 klientów w ośmiu krajach europejskich. Wykorzystał do tego flotę prawie 70 kontenerów do transportu wodoru. W ramach projektu Green Horizon wodór będzie dostarczany głównie rurociągiem z bezpośrednim połączeniem z zakładem przemysłowym klienta.
Lhyfe prowadzi także pionierski w skali globalnej projekt elektrolizera produkującego wodór bezpośrednio na morzu.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.