Ulga termomodernizacyjna także na magazyn ciepła?

Ulga termomodernizacyjna także na magazyn ciepła?
Gramwzielone.pl / Midjourney

Czy odliczenie podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej przysługuje także w zakresie inwestycji w domowy magazyn ciepła? Głos w tej sprawie zabrał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

To ostatnie dni na złożenie zeznania podatkowego za 2024 r. Wśród ulg, które mogą pomniejszyć wysokość podatku, jest m.in. ulga termomodernizacyjna. W jej ramach od podatku można odliczyć inwestycje związane z poprawą efektywności energetycznej w domach jednorodzinnych – w tym związane z montażem domowych źródeł energii odnawialnej, takich jak instalacje fotowoltaiczne, kolektory słoneczne czy pompy ciepła.

Magazyn ciepła alternatywą dla prosumenta

Wśród urządzeń, które mogą zwiększyć wykorzystanie energii odnawialnej w domach – dzięki przechowaniu nadwyżek niezużytej w danym momencie energii wyprodukowanej np. przez domową instalację fotowoltaiczną – obok magazynów energii elektrycznej są także magazyny gromadzące nadwyżki energii elektrycznej w formie ciepła.

REKLAMA

Na takie urządzenia polscy prosumenci mogą uzyskać dofinansowanie z programu Mój Prąd, pod warunkiem zainstalowania urządzenia o minimalnej pojemności 20 dm3. W obecnej edycji Mojego Prądu wniosków o dotacje na magazyny ciepła jest już ponad 14 tys. (wobec ponad 44 tys. wniosków uwzględniających magazyny energii elektrycznej).

Należy pamiętać, że odliczeniu w ramach ulgi termomodernizacyjnej nie podlegają koszty inwestycji, które zostały pokryte ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej bądź zwrócone w jakiejkolwiek formie.

Magazyn ciepła odliczymy od podatku?

Wykaz urządzeń i usług związanych z poprawą efektywności energetycznej, które podlegają uldze termomodernizacyjnej, znajduje się w rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych – i wyłącznie w zakresie tych wydatków podatnikowi przysługuje ulga termomodernizacyjna.

W aktualnej wersji tego rozporządzenia w katalogu rozwiązań podlegających uldze w zeznaniu podatkowym za 2024 r. nie znajdziemy pozycji związanych z magazynami energii, przy czym – jak wynika z dotychczasowych interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) – koszty poniesione w związku z inwestycją w domowy magazyn energii elektrycznej można było dotychczas uwzględnić w uldze, jeśli takie urządzenia współpracowały z instalacjami fotowoltaicznymi (w ramach pozycji określonej w rozporządzeniu jako „ogniwo fotowoltaiczne wraz z osprzętem”).

Czy w zeznaniu za 2024 r. można uwzględnić magazyn ciepła, jeśli potraktujemy taką inwestycję jako element domowej instalacji fotowoltaicznej – analogicznie jak w przypadku wydatków związanych z domową baterią magazynującą prąd produkowany przez prosumenta?

Magazyn ciepła w uldze termomodernizacyjnej – interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej

O ocenę możliwości odliczenia w podatkowej uldze termomodernizacyjnej wydatków związanych z inwestycją w domowy magazyn ciepła Krajową Informację Skarbową zapytał prosument, który korzystał z tej ulgi, rozliczając podatek dochodowy za 2023 r., w związku z poniesionymi wydatkami na montaż paneli fotowoltaicznych i magazyn ciepła.

W złożonym zeznaniu podatkowym w 2024 r. prosument uwzględnił faktury VAT zarówno za instalację fotowoltaiczną, jak i magazyn ciepła. Kierował się oceną, że magazyn ciepła można uznać za osprzęt instalacji fotowoltaicznej, ponieważ jej część produkuje energię służącą do podgrzewania wody.

W swojej interpretacji Dyrektor KIS pozytywnie ocenił możliwość zaliczenia magazynu ciepła do ulgi termomodernizacyjnej w zeznaniu podatkowym za 2024 r. Zwrócił przy tym uwagę na fakt modernizacji domowego systemu grzewczego. Jak podkreślono w odpowiedzi, „wskazana ulga dotyczy wydatków ściśle związanych z termomodernizacją istniejącego budynku, poniesionych na jego docieplenie i modernizację systemu grzewczego”.

W katalogu inwestycji podlegających uldze znajdziemy pozycję „wymiana elementów istniejącej instalacji ogrzewczej lub instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej lub wykonanie nowej instalacji wewnętrznej ogrzewania lub instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej”.

Ulga pomniejszona o dotację z Mojego Prądu

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zwrócił ponadto uwagę na fakt sfinansowania części inwestycji prosumenta z dotacji z programu Mój Prąd. Jak tłumaczy dyrektor KIS, odliczeniu nie podlegają wydatki w części, w jakiej zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej bądź zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Jak podkreślono w interpretacji, podatnik, który po roku, w którym dokonał odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, jest zobowiązany doliczyć odpowiednio kwoty poprzednio odliczone do dochodu za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot.

REKLAMA

Więcej na temat odliczenia w uldze podatkowej inwestycji częściowo sfinansowanych z dotacji w artykule: Instalacja wykonana w 2024, dotacja otrzymana w 2025. Jak to rozliczyć podatkowo?

Kto może skorzystać z ulgi?

Wysokość ulgi termomodernizacyjnej to maksymalnie 53 tys. zł. Można do niej zaliczyć wydatki poniesione w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku, które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Z ulgi termomodernizacyjnej może skorzystać podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem gotowego budynku mieszkalnego jednorodzinnego.

Adresatami ulgi termomodernizacyjnej są podatnicy podatku dochodowego opłacający podatek według skali podatkowej, 19-procentowej stawki podatku, będący właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych, ponoszący wydatki na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Prawo do odliczenia przedmiotowej ulgi przysługuje także podatnikom opłacającym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki. Kwota odliczenia, która nie znajdzie pokrycia w rocznym dochodzie podatnika, podlega odliczeniu w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
.
.

.

Magazyny energii elektrycznej i ciepła w uldze od 2025

W swoich dotychczasowych interpretacjach Dyrektor KIS informował o możliwości odliczenia w uldze termomodernizacyjnej wydatków związanych z magazynami energii - o ile takie urządzenia będą związane funkcjonalnie z domową instalacją fotowoltaiczną jako źródłem prądu (na razie w uldze nie można odliczyć innych domowych źródeł energii elektrycznej, takich jak np. mikroturbiny wiatrowe). Problem pojawiał się w przypadku montażu magazynu niestanowiącego „osprzętu” instalacji fotowoltaicznej.

Podobnych wątpliwości nie powinno być w przypadku deklaracji podatkowych składanych za 2025 r. i w późniejszych latach. W katalogu rozwiązań podlegających uldze termomodernizacyjnej za 2025 r. znajdziemy nowe pozycje: „magazyn energii lub magazyn ciepła wraz z infrastrukturą niezbędną do ich funkcjonowania”, a także „system zarządzania energią”.

Od tego roku uldze termomodernizacyjnej nie będą natomiast podlegać inwestycje w domowe systemy grzewcze zasilane paliwami kopalnymi. Więcej na ten temat w artykule: Ulga termomodernizacyjna – co możemy odliczyć od podatku za 2024?

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.