Ulga termomodernizacyjna – co możemy odliczyć od podatku za 2024?

Po ostatnich zmianach w przepisach podatnicy będą mogli odliczyć od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej między innymi uruchamiane w 2025 roku magazyny energii elektrycznej, które pracują nawet bez instalacji fotowoltaicznej. Z drugiej strony od tego roku odliczeniu nie będą podlegać kotły zasilane gazem czy olejem. Póki co w rozliczeniu podatkowym za 2024 r. wydatki poniesione na takie urządzenia można jeszcze uwzględnić w uldze termomodernizacyjnej.
Ulga termomodernizacyjna pozwala odliczyć od podatku dochodowego wydatki związane z między innymi z inwestycjami w domowe instalacje odnawialnych źródeł energii i inne inwestycje służące poprawie efektywności energetycznej istniejących domów jednorodzinnych (z odliczenia nie można skorzystać w przypadku budynku będącego w budowie).
Jak odliczyć ulgę termomodernizacyjną?
Odliczenie w ramach ulgi termomodernizacyjnej podatnicy powinni uwzględnić w zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT-36L, PIT- 37 lub PIT-28, do którego należy dołączyć załącznik PIT/O.
Kwota do odliczenia w ramach podatkowej ulgi termomodernizacyjnej nie może przekraczać 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich przedsięwzięć termomodernizacyjnych w istniejących domach jednorodzinnych będących własnością lub współwłasnością podatnika.
W uldze może zostać uwzględniony podatek VAT – ale tylko jeśli podatnik nie odliczył go na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług. Warunkiem jest w tym przypadku posiadanie faktury wystawionej przez czynnego płatnika podatku VAT.
Ulgę termomodernizacyjną można odliczyć w zeznaniu podatkowym od:
- dochodu opodatkowanego według skali podatkowej,
- dochodu opodatkowanego podatkiem liniowym,
- przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Koszty, które nie znalazły pokrycia w dochodzie (przychodzie) za rok podatkowy, w którym zostały poniesione, można odliczyć w kolejnych latach. Jest to możliwe maksymalnie przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym został poniesiony pierwszy wydatek na zrealizowane przedsięwzięcia termomodernizacyjne.
Uwaga na ryzyko zwrotu ulgi termomodernizacyjnej
Przyznaną ulgę termomodernizacyjną podatnik będzie musiał zwrócić, jeśli w okresie trzech lat nie zrealizuje przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, licząc od końca roku podatkowego, w którym został poniesiony pierwszy wydatek. W takiej sytuacji będzie trzeba doliczyć do dochodu (przychodu) wcześniej odliczoną kwotę z tego tytułu za rok podatkowy, w którym upłynął trzyletni termin.
Ostatni rok na odliczenie kotłów na gaz i olej
Katalog urządzeń i usług podlegających uldze termomodernizacyjnej jest wymieniony w rozporządzeniu w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych
W ostatnich latach katalog inwestycji podlegających uldze termomodernizacyjnej był poszerzany m.in. o technologie odnawialnych źródeł energii. Od 2019 roku ulgą mogą być objęte między innymi wydatki na domowe instalacje fotowoltaiczne. Po tej zmianie w praktyce przyjęto, że ulga mogła objąć też magazyn energii elektrycznej – mimo, że do końca 2024 r. nie były one wymienione w rozporządzeniu – ale tylko magazyn współpracujący z instalacją PV (w ramach zawartej w rozporządzeniu pozycji „ogniwo fotowoltaiczne wraz z osprzętem”).
Ostatnia zmiana w przepisach podatkowych sprawiła, że ulgę termomodernizacyjną podatnicy będą mogli zastosować w przypadku zrealizowanych od 2025 r. inwestycji w magazyn energii nawet jeśli takie urządzenia nie współpracują z domową fotowoltaiką. Dodatkowo w rozporządzeniu zawierającym katalog urządzeń, których od 2025 r. będzie dotyczyć ulga, dopisano systemy zarządzania energią.
Z drugiej strony – na skutek implementacji przepisów z unijnej dyrektywy EPBD – z katalogu usunięto domowe urządzenia grzewcze zasilane paliwami kopalnymi.
Co można uwzględnić w uldze termomodernizacyjnej za 2024?
Jakie urządzenia i usługi można uwzględnić w ramach ulgi podatkowej w zeznaniu podatkowym za rok 2024?
Zgodnie z obecnie obowiązującym rozporządzeniem, ulga termomodernizacyjna umożliwia odliczenie od podatku wydatków poniesionych w 2024 r. na następujące materiały i urządzenia:
- materiały budowlane wykorzystywane do docieplenia przegród budowlanych, płyt balkonowych oraz fundamentów wchodzące w skład systemów dociepleń lub wykorzystywane do zabezpieczenia przed zawilgoceniem;
- węzeł cieplny wraz z programatorem temperatury;
- kocioł gazowy kondensacyjny wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin;
- kocioł olejowy kondensacyjny wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin;
- zbiornik na gaz lub zbiornik na olej;
- kocioł przeznaczony wyłącznie do spalania biomasy;
- przyłącze do sieci ciepłowniczej lub gazowej;
- materiały budowlane wchodzące w skład instalacji ogrzewczej;
- materiały budowlane wchodzące w skład instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej;
- materiały budowlane wchodzące w skład systemu ogrzewania elektrycznego;
- pompa ciepła wraz z osprzętem;
- kolektor słoneczny wraz z osprzętem;
- ogniwo fotowoltaiczne wraz z osprzętem (red. – w tym z osprzętem w postaci magazynu energii);
- stolarka okienna i drzwiowa, w tym okna, okna połaciowe wraz z systemami montażowymi, drzwi balkonowe, bramy garażowe, powierzchnie przezroczyste nieotwieralne;
- materiały budowlane składające się na system wentylacji mechanicznej wraz z odzyskiem ciepła lub odzyskiem ciepła i chłodu.
Ponadto odliczeniem w ramach ulgi termomodernizacyjnej mogą zostać objęte – poniesione w 2024 r. – wydatki na następujące usługi:
- wykonanie audytu energetycznego budynku przed realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego;
- wykonanie analizy termograficznej budynku;
- wykonanie dokumentacji projektowej związanej z pracami termomodernizacyjnymi;
- wykonanie ekspertyzy ornitologicznej i chiropterologicznej;
- docieplenie przegród budowlanych lub płyt balkonowych lub fundamentów;
- wymiana stolarki zewnętrznej np.: okien, okien połaciowych, drzwi balkonowych, drzwi zewnętrznych, bram garażowych, powierzchni przezroczystych nieotwieralnych;
- wymiana elementów istniejącej instalacji ogrzewczej lub instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej lub wykonanie nowej instalacji wewnętrznej ogrzewania lub instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej;
- montaż kotła gazowego kondensacyjnego;
- montaż kotła olejowego kondensacyjnego;
- montaż pompy ciepła;
- montaż kolektora słonecznego;
- montaż systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła z powietrza wywiewanego;
- montaż instalacji fotowoltaicznej;
- uruchomienie i regulacja źródła ciepła oraz analiza spalin;
- regulacja i równoważenie hydrauliczne instalacji;
- demontaż źródła ciepła na paliwo stałe.
Zmiany w uldze termomodernizacyjnej od 2025
Ostatnie zmiany w rozporządzeniu sprawiły, że już w przypadku wydatków poniesionych w 2025 r. od podatku nie będzie można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej m.in. inwestycji w gazowe i olejowe kotły kondensacyjne.
Od 2025 r. ulgą termomodernizacyjną zostanie objęte przyłącze do sieci ciepłowniczej lub sieci gazowej – ale już tylko wykorzystującej jako źródło energii biogaz lub biometan.
.
.
Po ostatnich zmianach w przepisach z ulgi termomodernizacyjnej w zakresie wydatków poniesionych w 2025 r. będą mogli skorzystać właściciele zainstalowanych magazynów energii - także niewspółpracujących z fotowoltaiką - oraz systemów zarządzania energią.
Ponadto w nowej wersji rozporządzenia doprecyzowano zasady objęcia ulgą termomodernizacyjną pomp ciepła. Wcześniej była mowa jedynie o "pompie ciepła wraz z osprzętem". Od 2025 r. treść w rozporządzeniu dotycząca pomp ciepła wygląda następująco: "pompa ciepła wraz z infrastrukturą niezbędną do jej funkcjonowania, pod warunkiem że pompa ta jest częścią instalacji wykorzystywanej do ogrzewania pomieszczeń lub przygotowania ciepłej wody użytkowej".
Piotr Pająk
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Jaka ulga xymale? Jestem na emeryturze. Praktycznie NIE PŁACĘ podatku z PIT.
TO GDZIE K…a TA ULGA ?
GDZIE K…a TA ULGA ? Nie płacę pit*
Skoro nie płacisz to po cholerę ci ulga? Chcesz mniej płacić od niepłacenia? :>
Ulga obejmuje przyłącze do sieci ciepłowniczej lub sieci gazowej zasilanej biogazem, ale nie obejmuje kotła zasilanego tym gazem. Widzę tutaj niekonsekwencję. Są już także kotły na miks biometanu i zielonego wodoru i jest to w 100% OZE.
Rozumiem, że celem tego zakazu jest nachalne promowanie na siłę upadającego rynku pomp ciepła.