EBI po raz pierwszy finansuje instalację wychwytywania dwutlenku węgla

Szwedzki projekt, który uzyskał finansowanie od Europejskiego Banku Inwestycyjnego, zakłada powstanie wielkoskalowej bioelektrowni z instalacją wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS). Przedsięwzięcie realizowane będzie w Sztokholmie.
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) przyznał kredyt w wysokości 260 mln euro przedsiębiorstwu Stockholm Exergi. Jest to spółka energetyczna zasilająca mieszkańców Sztokholmu w ciepło i energię elektryczną oraz świadcząca usługi związane z odpadami. Ogrzewa ponad 800 tys. mieszkańców szwedzkiej stolicy.
Środki uzyskane z EBI Stockholm Exergi przeznaczy na budowę pierwszej w Szwecji wielkoskalowej bioelektrowni z instalacją wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (BECCS).
Wychwytywanie CO2 ze spalania biopaliw
Planowana bioelektrownia nosić będzie nazwę Beccs Stockholm i powstanie w Värtan (Värtaverket). Znajdująca się tam największa elektrociepłownia Stockholm Exergi wytwarza ciepło i energię elektryczną z produktów odpadowych z przemysłu leśnego i tartacznego. Teraz zostanie ona wzbogacona o wychwytywanie i składowanie biogenicznego dwutlenku węgla.
To będzie pierwsza instalacja CCS (Carbon Capture and Storage) dofinansowana przez EBI. Obiekt ma być w pełni operacyjny w 2028 r. Według założeń instalacja będzie wychwytywać do 800 tys. ton dwutlenku węgla rocznie, co ma przekraczać całkowitą emisję CO2 z ruchu drogowego w Sztokholmie w ciągu roku.
Technologia CCS, czyli sekwestracji dwutlenku węgla, pozwoli na oddzielanie, skraplanie i trwałe składowanie biogenicznego CO2 pochodzącego ze spalania biopaliw, co skutkuje tzw. emisjami ujemnymi. Jak wyjaśnia Stockholm Exergi, po wychwyceniu dwutlenek węgla zostanie tymczasowo zmagazynowany, a następnie przetransportowany do Norwegii, gdzie będzie trwale przechowywany pod Morzem Północnym. Szwedzkie przedsiębiorstwo wykorzysta w tym zakresie projekt Northern Lights, który jest wspólnym przedsięwzięciem Equinoru, Shella i TotalEnergies.
CCS jako nowy globalny przemysł
Europejski Bank Inwestycyjny podkreśla, że projekt Beccs Stockholm stanowi ważny wkład w osiągnięcie światowych celów klimatycznych i ustanowienie ujemnych emisji jako nowego globalnego przemysłu.
„Obecnie panuje zgoda co do tego, że bez ujemnych emisji nie da się ograniczyć globalnego ocieplenia do 1,5 lub poniżej 2 st. C. Technologia ta przyczynia się również do poprawy jakości powietrza w środowiskach miejskich i wzmacnia wiodącą rolę Europy w transformacji klimatycznej” – zaznacza EBI w swoim komunikacie.
Przedsiębiorstwo Stockholm Exergi podpisało również umowy dotyczące przyszłych „dostaw” ujemnych emisji w ramach handlu emisjami dwutlenku węgla. Wśród nich jest rekordowa umowa z Microsoftem obejmującą 3,33 mln ton pochłanianego dwutlenku węgla z bioelektrowni BECCS w Värtan. Ten zawarty w maju 2024 r. kontrakt stanowi największą na świecie transakcję dotyczącą stałego wychwytywania CO2. Dostawy certyfikatów pochłaniania dwutlenku węgla do Microsoftu mają się rozpocząć się w 2028 r. i trwać przez 10 lat.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Łapanie CO2 to jest dopiero szwindel :>