REKLAMA
 
REKLAMA

EBI po raz pierwszy finansuje instalację wychwytywania dwutlenku węgla

EBI po raz pierwszy finansuje instalację wychwytywania dwutlenku węgla
fot. EBI

Szwedzki projekt, który uzyskał finansowanie od Europejskiego Banku Inwestycyjnego, zakłada powstanie wielkoskalowej bioelektrowni z instalacją wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS). Przedsięwzięcie realizowane będzie w Sztokholmie.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) przyznał kredyt w wysokości 260 mln euro przedsiębiorstwu Stockholm Exergi. Jest to spółka energetyczna zasilająca mieszkańców Sztokholmu w ciepło i energię elektryczną oraz świadcząca usługi związane z odpadami. Ogrzewa ponad 800 tys. mieszkańców szwedzkiej stolicy.

Środki uzyskane z EBI Stockholm Exergi przeznaczy na budowę pierwszej w Szwecji wielkoskalowej bioelektrowni z instalacją wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (BECCS).

REKLAMA

Wychwytywanie CO2 ze spalania biopaliw

Planowana bioelektrownia nosić będzie nazwę Beccs Stockholm i powstanie w Värtan (Värtaverket). Znajdująca się tam największa elektrociepłownia Stockholm Exergi wytwarza ciepło i energię elektryczną z produktów odpadowych z przemysłu leśnego i tartacznego. Teraz zostanie ona wzbogacona o wychwytywanie i składowanie biogenicznego dwutlenku węgla.

To będzie pierwsza instalacja CCS (Carbon Capture and Storage) dofinansowana przez EBI. Obiekt ma być w pełni operacyjny w 2028 r. Według założeń instalacja będzie wychwytywać do 800 tys. ton dwutlenku węgla rocznie, co ma przekraczać całkowitą emisję CO2 z ruchu drogowego w Sztokholmie w ciągu roku.

Technologia CCS, czyli sekwestracji dwutlenku węgla, pozwoli na oddzielanie, skraplanie i trwałe składowanie biogenicznego CO2 pochodzącego ze spalania biopaliw, co skutkuje tzw. emisjami ujemnymi. Jak wyjaśnia Stockholm Exergi, po wychwyceniu dwutlenek węgla zostanie tymczasowo zmagazynowany, a następnie przetransportowany do Norwegii, gdzie będzie trwale przechowywany pod Morzem Północnym. Szwedzkie przedsiębiorstwo wykorzysta w tym zakresie projekt Northern Lights, który jest wspólnym przedsięwzięciem Equinoru, Shella i TotalEnergies.

REKLAMA

CCS jako nowy globalny przemysł

Europejski Bank Inwestycyjny podkreśla, że projekt Beccs Stockholm stanowi ważny wkład w osiągnięcie światowych celów klimatycznych i ustanowienie ujemnych emisji jako nowego globalnego przemysłu.

Obecnie panuje zgoda co do tego, że bez ujemnych emisji nie da się ograniczyć globalnego ocieplenia do 1,5 lub poniżej 2 st. C. Technologia ta przyczynia się również do poprawy jakości powietrza w środowiskach miejskich i wzmacnia wiodącą rolę Europy w transformacji klimatycznej” – zaznacza EBI w swoim komunikacie.

Przedsiębiorstwo Stockholm Exergi podpisało również umowy dotyczące przyszłych „dostaw” ujemnych emisji w ramach handlu emisjami dwutlenku węgla. Wśród nich jest rekordowa umowa z Microsoftem obejmującą 3,33 mln ton pochłanianego dwutlenku węgla z bioelektrowni BECCS w Värtan. Ten zawarty w maju 2024 r. kontrakt stanowi największą na świecie transakcję dotyczącą stałego wychwytywania CO2. Dostawy certyfikatów pochłaniania dwutlenku węgla do Microsoftu mają się rozpocząć się w 2028 r. i trwać przez 10 lat.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

REKLAMA
Komentarze

MlaskaczWaflami 17-04-2025 13:18

Łapanie CO2 to jest dopiero szwindel :>

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady
Patronaty medialne