REKLAMA
 
REKLAMA

Qair zasili autobusy zielonym wodorem własnej produkcji

Qair zasili autobusy zielonym wodorem własnej produkcji
fot. YouTube/Green Hydrogen Production Projects - Qair

To będzie pierwsza stacja tankowania wodoru, którą Qair uruchomi we Francji. Instalacja ma dostarczać do 600 kg odnawialnego wodoru dziennie.

Francuska grupa zajmująca się energią odnawialną, działająca w 20 krajach (jest aktywna także na polskim rynku OZE), ogłosiła budowę swojej pierwszej stacji tankowania wodoru we Francji. Projekt ma się przyczynić do dekarbonizacji transportu ciężkiego w Europie.

Grupa Qair wskazuje, że francuski projekt wzorowany jest na podobnych inicjatywach opracowanych w ramach grupy w Islandii. Realizowany będzie w strefie aktywności gospodarczej Méridienne w Béziers na południu Francji.

REKLAMA

Wodór z własnego elektrolizera

Nowa stacja wodorowa ma zapewniać do 600 kg odnawialnego wodoru dziennie. Będzie ona obsługiwać przede wszystkim lokalną flotę autobusów publicznych.

Wodór dostarczany będzie z największego we Francji zakładu produkującego wodór odnawialny, o nazwie Hyd’Occ. Obecnie Qair jest w trakcie budowy tego zakładu. Powstaje on w Port-La Nouvelle w Oksytanii.

Pierwsza stacja wodorowa Qair we Francji ma zostać uruchomiona do końca tego roku.

Korytarz wodorowy

Qair podaje, że stacja tankowania wodoru w Béziers będzie kluczowym węzłem tzw. Korytarza H2 (Corridor H2). To inicjatywa prowadzona przez region Oksytanii, wspierana przez Europejski Bank Inwestycyjny i Unię Europejską za pośrednictwem instrumentu Łącząc Europę (CEF). Celem Korytarza H2 jest dekarbonizacja – z wykorzystaniem zielonego wodoru – europejskiego transportu towarowego na południowym krańcu transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T) od Morza Północnego do Morza Śródziemnego.

W połączeniu z ogromną jednostką produkcyjną Hyd’Occ stacja wodorowa w Béziers będzie w pełni zintegrowaną siecią produkcji, transportu i dystrybucji wodoru odnawialnego. Pierwsza faza projektu Hyd’Occ zakłada osiągnięcie pod koniec 2025 r. mocy elektrolizy na poziomie 20 MW. Obiekt ma wówczas produkować 2,7 tys. ton odnawialnego wodoru w skali roku.

REKLAMA

W ramach drugiej fazy moc elektrolizy zgodnie z planem zostanie zwiększona do 40 MW. To pozwoli na podwojenie produkcji zielonego wodoru – do 5,4 tys. ton rocznie.

Infrastruktura wodorowa Qair w Islandii

Oprócz francuskiego projektu Qair realizuje też projekt rozwoju infrastruktury wodorowej w Islandii – o nazwie Blær. Rozpoczął się on od zakupu dwóch stacji tankowania wodoru dla samochodów ciężarowych i osobowych w rejonie Reykjaviku, dzięki czemu Qair jest teraz właścicielem pierwszej na świecie komercyjnej stacji tankowania wodoru, zbudowanej w 2003 r. Kolejnym etapem będzie rozwój czterech kolejnych stacji w Reykjaviku, Akureyri, Egilsstaðir i Freysnes w ciągu najbliższych trzech lat.

W celu wsparcia sieci tankowania wodoru Qair buduje zakład elektrolizy o mocy 2 MW w Grundartangi, kluczowym ośrodku przemysłowym na Islandii. W ten sposób grupa wzmacnia swój udział w tworzeniu ekosystemu zielonego wodoru w Europie i poza jej granicami. Bazuje przy tym na międzynarodowej współpracy i wykorzystaniu wiedzy lokalnych zespołów ekspertów. Realizowane projekty mają służyć jako modele wdrażania infrastruktury wodorowej na dużą skalę.

Grupa Qair obecnie ma w swoim globalnym portfolio projekty w eksploatacji lub budowie o mocy 1,7 GW oraz projekty w rozwoju o mocy 35 GW. Firma działa w 20 krajach w Europie, Ameryce Łacińskiej i Afryce. Jest obecna także w Polsce, gdzie buduje farmy fotowoltaiczne oraz farmy wiatrowe.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady
Patronaty medialne