Obywatelskie społeczności energetyczne – pierwszy wpis w rejestrze URE

Obywatelskie społeczności energetyczne - pierwszy wpis w rejestrze URE
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Obywatelskie społeczności energetyczne to kolejna forma działalności na rynku energetycznym, z której mogą skorzystać podmioty rozwijające energetykę rozproszoną – obok innych form kolektywnej działalności na rynku energetycznym, takich jak spółdzielnie energetyczne czy klastry energii. Dotychczas nie było jeszcze w naszym kraju żadnej obywatelskiej społeczności energetycznej. Teraz to się zmieniło.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki umieścił pierwszy wpis w wykazie obywatelskich społeczności energetycznych. Do wykazu wpisano Stowarzyszenie Obywatelskiej Społeczności Energetycznej MES-TOWN Łódź.

Przedmiotem działalności pierwszej obywatelskiej społeczności energetycznej ma być wytwarzanie, zużywanie i magazynowanie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych. Podmiot ma także prowadzić działalność społeczną polegającą na propagowaniu odnawialnych źródeł energii, a także działać na rzecz poprawy infrastruktury energetycznej w Polsce poprzez wdrożenie projektu MES-TOWN.

REKLAMA

Obecnie pierwsza w Polsce obywatelska społeczność energetyczna ma 7 członków, którzy na razie posiadają instalacje fotowoltaiczne o mocy 9,86 kWp przyłączone do sieci PGE Dystrybucji. Prognozowane roczne zapotrzebowanie na prąd członków społeczności to 18 MWh.

Obywatelska społeczność energetyczna – czym jest?

Obywatelskie społeczności energetyczne to stosunkowo nowa forma prowadzenia działalności na rynku energetycznym. Przepisy określające zasady funkcjonowania takich podmiotów zostały wpisane do ustawy Prawo energetyczne w połowie 2024 r.

Obywatelska społeczność energetyczna może prowadzić działalność na obszarze jednego operatora systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego, do którego sieci są przyłączone instalacje należące do członków, udziałowców lub wspólników tej społeczności.

Obszar działania obywatelskiej społeczności energetycznej ustala się na podstawie miejsc przyłączenia instalacji należących do członków, udziałowców lub wspólników tej społeczności do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej o napięciu znamionowym nie wyższym niż 110 kV.

Co może obywatelska społeczność energetyczna?

Przedmiotem działalności obywatelskiej społeczności energetycznej może być wytwarzanie, zużywanie, dystrybucja, sprzedaż, obrót, agregacja i magazynowanie energii elektrycznej.

Do zadań społeczności może należeć także:

  • realizowanie przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej,
  • świadczenie usług ładowania pojazdów elektrycznych,
  • świadczenie innych usług na rynkach energii elektrycznej, w tym usług systemowych lub usług elastyczności,
  • wytwarzanie, zużywanie, magazynowanie lub sprzedaż biogazu, biogazu rolniczego, biomasy i biomasy pochodzenia rolniczego w rozumieniu ustawy o OZE.

Jak formalnie może działać obywatelska społeczność energetyczna?

Działalność obywatelskiej społeczności energetycznej ma się opierać na dobrowolnym i otwartym uczestnictwie. Uprawnienia decyzyjne i kontrolne przysługują członkom, udziałowcom lub wspólnikom będącym wyłącznie osobami fizycznymi, jednostkami samorządu terytorialnego, mikroprzedsiębiorcami lub małymi przedsiębiorcami, dla których działalność gospodarcza w sektorze energetycznym nie stanowi przedmiotu podstawowej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Zgodnie z ustawą Prawo energetyczne obywatelska społeczność energetyczna może wykonywać działalność w formie:

1) spółdzielni w rozumieniu ustawy Prawo spółdzielcze,

2) wspólnoty mieszkaniowej w rozumieniu ustawy o własności lokali,

3) stowarzyszenia w rozumieniu ustawy o stowarzyszeniach (z wyłączeniem stowarzyszenia zwykłego),

4) spółki osobowej, z wyłączeniem spółki partnerskiej w rozumieniu ustawy Kodeks spółek handlowych,

5) spółdzielni rolników w rozumieniu ustawy o spółdzielniach rolników.

Wpis do wykazu obywatelskich społeczności energetycznych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki jest obowiązkowy. Nie jest dozwolone prowadzenie obywatelskiej społeczności energetycznej bez uzyskania wpisu.

Więcej na temat zasad tworzenia i funkcjonowania obywatelskich społeczności energetycznych można przeczytać w przewodniku, który jest dostępny na stronie Urzędu Regulacji Energetyki pod tym linkiem.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.