Dotacje na poprawę jakości powietrza na Podkarpaciu

Beneficjenci z Podkarpacia mogą uzyskać wsparcie finansowe na modernizację infrastruktury nieefektywnych systemów ciepłowniczych. Rozpoczął się nabór do programu poprawy jakości powietrza realizowanego w tym regionie.
Zarząd Województwa Podkarpackiego jako Instytucja Zarządzająca programem regionalnym Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-202 rozpoczął nabór wniosków o dofinansowanie realizacji projektów wybieranych w sposób konkurencyjny, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Dotacje można otrzymać w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027, Priorytet FEPK.02 Energia i środowisko, Działanie FEPK. 02.01 Poprawa jakości powietrza – dotacja, Typ projektów 4: Modernizacja nieefektywnych systemów ciepłowniczych.
Dla kogo dofinansowanie?
O dotację na modernizację nieefektywnych systemów ciepłowniczych mogą się starać:
- jednostki samorządu terytorialnego (JST), podmioty, w których większość udziałów lub akcji posiadają JST lub ich związki i stowarzyszenia,
- przedsiębiorstwa energetyczne (świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych JST),
- wspólnoty mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego (TBS), spółdzielnie mieszkaniowe.
Na co można otrzymać dotację?
Dotację w naborze nr FEPK.02.01-IZ.00-003/25 można otrzymać na modernizację infrastruktury nieefektywnych systemów ciepłowniczych, w tym źródeł ciepła, oraz przebudowę sieci ciepłowniczych i wymiennikowni w celu zmniejszenia strat energii.
W ramach naboru wsparcie mogą uzyskać projekty, które na dzień składania wniosku o dofinansowanie nie posiadają statusu efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego.
Wsparcie dotyczy:
- tylko nieefektywnych systemów ciepłowniczych;
- inwestycji realizowanych w systemach ciepłowniczych o mocy zamówionej nie wyższej niż 5 MW (z wyjątkiem przedstawionym poniżej);
- inwestycji w źródła ciepła w systemach ciepłowniczych o mocy zamówionej powyżej 5 MW objętych procedurą notyfikacji indywidualnej pomocy publicznej do Komisji Europejskiej, wymienionych w SZOP (wsparciem w tym wypadku może być objęte wyłącznie źródło ciepła oraz towarzyszące źródłom instalacje OZE i magazyny energii, przy czym warunkiem jego udzielenia jest nieuzyskanie dofinansowania z KPO oraz FEnIKS na tę inwestycję);
- w przypadku wymiany/modernizacji źródła ciepła dofinansowanie w projekcie dotyczy wyłącznie źródeł, tj. źródła energii odnawialnej, wysokosprawnej kogeneracji, wykorzystania ciepła odpadowego lub kombinacji wyżej wymienionych, przy czym dofinansowanie nie obejmuje instalacji kotłów na paliwa kopalne, w tym gaz ziemny;
- elementem projektów dotyczących systemów ciepłowniczych może być (łącznie do 25% wydatków kwalifikowalnych projektu):
– budowa nowych odcinków systemów ciepłowniczych,
– magazyny energii,
– instalacje OZE zasilające infrastrukturę sieciową,
– przyłącza, likwidacja indywidualnych piecyków gazowych w celu modernizacji CWU.
Projekt nie może prowadzić do zmniejszenia zasięgu ciepła sieciowego lub odłączania budynków od sieci ciepłowniczej. Wymagane jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych oraz innych zanieczyszczeń powietrza.
Ile dofinansowania?
W budżecie programu na nabór wniosków przewidziano 70 276 480 zł. Intensywność wsparcia może wynieść do 85% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. Maksymalny poziom zaliczkowania wydatków wynosi do 90% kwoty dofinansowana.
Jak i do kiedy można składać wnioski?
Wnioski składać należy elektronicznie za pomocą aplikacji WOD2021. Wnioski przyjmowane będą do 31 lipca 2025 r. Planowany termin rozstrzygnięcia naboru to styczeń 2026 r.
Niezbędne dokumenty, regulamin naboru, wniosek i wzór umowy o objęcie przedsięwzięcia wsparciem oraz inne niezbędne załączniki dostępne są na stronie naboru.
Katarzyna Poprawska-Borowiec
katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.