Warszawa testuje lokalne mikrorynki energetyczne – nowy etap w zarządzaniu energią

Warszawa testuje lokalne mikrorynki energetyczne – nowy etap w zarządzaniu energią

W Warszawie rozpoczęto budowę lokalnych mikrorynków energetycznych, które mają na celu podniesienie efektywności działania sieci elektroenergetycznej.

Inicjatywa prowadzona przez stołecznego operatora systemu dystrybucyjnego – spółkę Stoen Operator – koncentruje się na demonstracji i analizie tzw. usług elastyczności energetycznej. Rozwiązania te mają wspierać zarządzanie zapotrzebowaniem na energię elektryczną oraz integrację rozproszonych źródeł energii i prosumentów z istniejącym systemem energetycznym.

Projekt zakłada wdrożenie technologii umożliwiających dynamiczne zarządzanie obciążeniem sieci dzięki wykorzystaniu mechanizmu DSR, wykorzystanie instalacji prosumenckich do stabilizacji pracy systemu oraz kompensację mocy biernej.

REKLAMA

Stoen Operator planuje również rozwijać narzędzia do przewidywania problemów sieciowych i monitoringu infrastruktury. Wszystkie te działania mają przyczynić się do poprawy niezawodności dostaw oraz wspierać transformację energetyczną w kierunku bardziej zrównoważonego modelu.

Pilotażowe wdrożenia w Warszawie

Projekt obejmuje różne obiekty zlokalizowane na terenie całej Warszawy, w tym budynki użyteczności publicznej oraz przedsiębiorstwa.

Podczas konferencji NextGen Energy II założenia programu przedstawił Łukasz Sosnowski, menedżer ds. pozyskiwania funduszy i projektów badawczo-rozwojowych w Stoen Operator. Jak wskazał, celem działań jest przetestowanie różnych scenariuszy wykorzystania elastyczności energetycznej – od magazynowania energii, przez wykorzystanie odnawialnych źródeł, po zarządzanie popytem. Analizie poddane zostaną również aspekty prawne i finansowe świadczenia usług elastyczności oraz algorytmy służące zarządzaniu energią.

Perspektywa długofalowa

Poza zwiększeniem jakości zasilania, projekt ma przyczynić się do skrócenia czasu przyłączeń nowych odbiorców oraz umożliwić sprawniejsze zarządzanie siecią. Stoen Operator podkreśla, że dąży do stworzenia efektywnego i zrównoważonego systemu energetycznego, który będzie odpowiadał na wyzwania związane z cyfryzacją, dekarbonizacją i decentralizacją źródeł energii.

REKLAMA

Wspólne działania z Politechniką Warszawską

W ramach prac nad elastycznością sieci dystrybucyjnej Stoen Operator współpracuje również z Politechniką Warszawską w ramach projektu Strateg PW. Powstaje tam pilotażowa instalacja do produkcji, magazynowania i zarządzania energią elektryczną, która zostanie zainstalowana na jednym z budynków uczelni. Instalacja oparta jest na technologiach fotowoltaicznych i bateryjnych, zintegrowanych z inteligentnymi układami elektroenergetycznymi. Projekt posłuży do testowania różnych modeli pracy instalacji, z myślą o ich przyszłym zastosowaniu w innych częściach infrastruktury akademickiej.

W ostatnim etapie instalacja zostanie przyłączona do sieci elektroenergetycznej stołecznego OSD. Efekty wspólnych prac mają zostać wykorzystane do opracowania rozwiązań, które będzie można wdrażać także w innych obszarach miejskiej infrastruktury.

Realizowane projekty wpisują się w strategię zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w Warszawie oraz redukcji emisji poprzez rozwój zeroemisyjnego transportu. Są także elementem szerszego planu wdrażania usług elastyczności energetycznej w stolicy.

Stoen Operator postawi magazyny energii

W ramach działań związanych z poprawą bezpieczeństwa i zwiększeniem elastyczności stołecznej sieci Stoen Operator uruchomi też magazyny energii, na które otrzymał dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Więcej na ten temat w artykule: Dofinansowanie na budowę magazynów energii dla Warszawy.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.