Szwajcarzy wprowadzają półprzezroczyste moduły fotowoltaiczne

Nowe moduły fotowoltaiczne ze Szwajcarii znajdą zastosowanie w projektach z zakresu fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (Building Integrated Photovoltaic, BIPV), w szczególności będzie je można wykorzystać do budowy szklarni czy hal przemysłowych, dla których dostęp światła słonecznego jest szczególnie pożądany.
Climacy to szwajcarska firma założona w 2022 r., specjalizująca się w dostarczaniu zrównoważonych rozwiązań energetycznych dla różnych typów budynków, w tym domów, budynków przemysłowych, obiektów rolniczych czy garaży.
Flagowy produkt
Solarny dach Solar Smart Roof, który pojawił się w ofercie szwajcarskiej firmy w 2023 r., składa się z 430 bezramkowych modułów fotowoltaicznych wykonanych w oparciu o 108 półciętych ogniw TOPCon oraz dedykowanego systemu montażowego, który umożliwia wykorzystanie modułów jako poszycia dachowego (moduły nie są instalowane na poszyciu dachowym, a same to poszycie stanowią).
Pojedynczy moduł fotowoltaiczny oferuje 22,5% sprawności, ma wymiary 1716 x 1182 mm i waży 23,5 kg. Napięcie obwodu otwartego (Voc) wynosi 38,49 V, a prąd zwarciowy (Isc) jest równy 14,23 A.
System montażowy w przypadku Solar Smart Roof jest przymocowany bezpośrednio do listwy dachowej, co ma zwiększać izolację i dynamikę instalacji. Producent deklaruje, że zadbał o to, aby powierzchnia końcowa była szczelna i nie przepuszczała wilgoci na niższe warstwy dachu.
Półprzezroczysty moduł w technologii TOPCon…
Obok opisanego powyżej flagowego rozwiązania szwajcarski start-up miał wprowadzić na rynek nowy produkt o nazwie CLI400M10. Jak wynika z informacji przekazanych na portalu PV Magazine oraz blogu joinGreenly (oficjalny komunikat nie pojawił się na ten moment na stronie Climacy) chodzi o bezbramkowy, częściowo transparentny moduł fotowoltaiczny typu glass-glass o mocy 400 W i sprawności 17,25%, wykonany w oparciu o ogniwa TOPCon. Z dostępnych informacji wiemy, że częściowo transparentny moduł fotowoltaiczny ma mieć wymiary 1800 x 1300 mm i ważyć 41,6 kg. Grubość szkła hartowanego ma wynosić 3,22 mm.
Moduł CLI400M10 ma znaleźć zastosowanie przy budowie półprzezroczystych dachów dla hal czy szklarni, dla których obecność dużej ilości światła słonecznego w środku budynku jest kluczowa. Pierwsze moduły zostały już zainstalowane w pilotażowym projekcie zrealizowanym w warsztacie szwajcarskiej firmy inżynieryjnej Camandona.
… i lepsza wersja z ogniwami HJT
Wkrótce po informacji o opracowaniu półprzezroczystego modułu fotowoltaicznego z ogniwami TOPCon szwajcarska firma ogłosiła wprowadzenie nowej wersji tego typu modułu – tym razem z ogniwami HJT.
Bazujący na technologii heterozłączowej bezramowy, dwustronny moduł CLIM450-20 posiada moc 450 W i składa się z ogniw typu N. Rozmiar tego modułu wynosi 1765 x 1393 mm, a jego waga sięga 41 kg.
Climacy zapewnia, że moc tego modułu nie spadnie poniżej 88% wartości początkowej nawet po 30 latach użytkowania.
Radosław Błoński
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Bardzo dobra technologia, ciekaw jak by wyszło do zastosowania w rolnictwie?
Fajne rozwiązanie tylko waga sporawa