Kurczą się zapasy paneli fotowoltaicznych. Ceny stabilne

Ubiegły miesiąc na rynku fotowoltaicznym stał pod znakiem stabilizacji cen paneli fotowoltaicznych. Eksperci platformy sprzedażowej Sun.store informują o malejących zapasach u europejskich dystrybutorów, którzy wcześniej musieli mierzyć się z ogromną nadpodażą modułów.
Największa europejska platforma umożliwiająca handel sprzętem fotowoltaicznym – Sun.store – podsumowała sytuację w zakresie cen paneli i falowników fotowoltaicznych w marcu 2025 r.
Sun.store podkreśla, że zapasy paneli fotowoltaicznych w całej Europie zaczęły ostatnio maleć, zmuszając instalatorów i firmy EPC do poszukiwania konkretnych typów modułów – zwłaszcza dla projektów komercyjnych i przemysłowych (C&I). Polska platforma odnotowuje również stopniowy powrót zainteresowania rezerwowaniem towaru z wyprzedzeniem.
Nadal pojawiają się okazje
Sun.store podkreśla, że mimo ogólnej stabilizacji cenowej na europejskim rynku paneli fotowoltaicznych nadal pojawiają się okazje – szczególnie na moduły typu full black, a także na moduły z zapasów zalegających u dystrybutorów przynajmniej od pół roku.
– Widzimy wąskie gardło wynikające z malejących zapasów. Popyt istnieje, ale dostępność nie nadąża, szczególnie w kluczowych segmentach. Jednak sprytni kupujący wciąż mogą znaleźć świetne okazje, np. moduły z połowy 2023 do końca 2024 roku – choć trzeba działać szybko – komentuje Krzysztof Rejek z Sun.store.
Stabilizacja cenowa
Sun.store przedstawia w swojej comiesięcznej analizie średnie ceny modułów fotowoltaicznych w czterech grupach: modułów z ogniwami monokrystalicznymi typu N, modułów z ogniwami monokrystalicznymi typu P, modułów dwustronnych (bifacjalnych), a także modułów z czarną ramą (full black).
W marcu ceny modułów fotowoltaicznych nie uległy większym zmianom w porównaniu do średnich cen z lutego 2025 r. Nie zmieniła się średnia cena modułów mono z ogniwami typu N – wyniosła 0,1 euro/Wp. Tylko nieznacznie – o 1% w porównaniu do lutego – spadła cena modułów z ogniwami typu P – do średniego poziomu 0,077 euro/Wp.
Zmianie nie uległa także przeciętna cena modułów dwustronnych – w transakcjach zrealizowanych w marcu średnia wyniosła 0,094 euro/Wp. Z kolei średnia cena modułów typu full black spadła w skali miesiąca o 3% do poziomu 0,093 euro/Wp.

Ceny falowników również stabilne
Niewielkie zmiany cen Sun.store odnotował w marcu także w zakresie transakcji, których przedmiotem były falowniki fotowoltaiczne.
W marcu największy spadek cen nastąpił w grupie falowników hybrydowych o jednostkowej mocy poniżej 15 kW, a więc przeznaczonych do mniejszych, głównie domowych instalacji fotowoltaicznych mających współpracować z magazynami energii. W tej grupie falowników w zeszłym miesiącu średnia cena spadła o 5% do poziomu 114,84 euro/kW, co według Sun.store wynika z zamiaru pozbycia się nadmiaru zapasów w hurtowniach fotowoltaicznych.
Ceny większych hybrydowych falowników o jednostkowej mocy ponad 15 kW w zeszłym miesiącu nie uległy zmianie. Ich przeciętna cena wyniosła 88,48 euro/kW. W tym przypadku Sun.store podkreśla przerwę w trwającym wcześniej trendzie spadkowym.
W przypadku falowników typu on-grid Sun.store odnotował w ubiegłym miesiącu niewielkie spadki cen. Ceny tego typu mniejszych falowników o mocy do 15 kW spadły przeciętnie o 3% do poziomu 53,93 euro/kW, co zdaniem ekspertów platformy odzwierciedlało słabszy popyt w segmencie domowym i ciągłą presję dostawców na pozbycie się zapasów.
Spadła również średnia cena większych falowników on-grid o mocy ponad 15 kW, ale tylko o 2%, do poziomu 24,34 euro/kW. Zdaniem Sun.store w tej grupie urządzeń za dynamikę spadkową odpowiadała utrzymująca się konkurencja w segmencie dużych instalacji oraz nadpodaż takich falowników.

Sun.store deklaruje, że jest największą w Europie internetową platformą handlu sprzętem fotowoltaicznym. Posiada obecnie ponad 25,5 tys. zarejestrowanych użytkowników z ponad 40 krajów, oferując dostęp do komponentów o mocy 8,9 GW od ponad 200 marek, zlokalizowanych w ponad 1000 magazynach w całej Europie.
W marcu najczęściej kupowane za pośrednictwem platformy Sun.store były panele fotowoltaiczne marki JinkoSolar. Z kolei wśród falowników numerem jeden były urządzenia Huawei.
Piotr Pająk
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Czas tanich paneli zdecydowanie się kończy. Pomarańczowa małpa z brzytwą zablokowała de facto chiński export do usa, sądzę że kolejnym krokiem będą cła UE na chińskie wyroby – raz że Chiny będą chciały gdzieś upchać swoje towary a dwa pomarańczowa małpa będzie wymuszać wprowadzenie przez UE nowych ceł na wyroby chińskie- tak Chiny uduszą się własną produkcją.(choć tak naprawę nikt na świecie nie wie co ten wariat może zrobić)
Rysio. I bardzo dobrze że mamy tanie produkty z chin skoro Europa USA nie mogą tanio nic wyprodukować bo gaz ropa prąd drogi. To albo nas stać na kupowanie drogiego europejskiego lub taniego chińskiego….
TTTT
Ceny ropy, gazu i węgla są podobne bo zglobalizowane. A nawet USA mają gaz ziemny tańszy niż Chińczycy. Produkcja w Chinach jest tańsza z innych powodów – podatki, podatki, podatki.
Myślę że tak naprawdę Zachodowi się NIE CHCE produkować paneli. Najlepszy przykład to klapa fabryk z Norwegii spowodowana tym, że Norwegom nie chciało się zapewnić tej fabryce nieopodatkownego prądu, którego koszty były głównym składnikiem ceny
Witam
Towary z USA importowane do Europy objęte są VAT -em, stawka 19% Niemcy do 25% Szwecja pomarańczowa małpa powiedziała jasno likwidacja VAT-u w EU na towary z USA albo cło na towary z EU do USA w wysokości 25%.
@Energetyk – VAT na towary z USA jest taki sam jak na te z Chin czy Europy.