Gwarancje pochodzenia energii odnawialnej mocno potaniały

Luty 2025 r. okazał się miesiącem rekordowego spadku cen zielonych certyfikatów, na których może zarabiać część działających w Polsce producentów energii odnawialnej. Teraz mocny spadek zaliczyły gwarancje pochodzenia stanowiący dodatkowe źródło przychodów wytwórców energii z OZE.
W zeszłym miesiącu gwarancje pochodzenia zanotowały nienotowany dawno spadek wyceny na Towarowej Giełdzie Energii (TGE). Średnia cena gwarancji pochodzenia spadła o 4,59 zł/MWh w porównaniu do ceny z lutego, osiągając poziom 5,3 zł/MWh. To 4 razy niższa cena od najwyższych cen tego instrumentu z 2023 r.
Rekordową wycenę gwarancje pochodzenia osiągnęły w październiku 2023 r., kiedy na Towarowej Giełdzie Energii płacono za nie średnio 24,66 zł/MWh. W zeszłym roku najwyższa średnia miesięczna cena gwarancji została odnotowana w styczniu (14,91 zł/MWh). Później ceny gwarancji spadły, jednak w całym zeszłym roku nie były tak tanie jak obecnie.
Jednocześnie marzec okazał się bardzo dobry, jeśli chodzi o wolumen obrotu gwarancjami pochodzenia. Wyniósł on 5 776 162 MWh i był o 759 890 MWh wyższy od wolumenu z wcześniejszego miesiąca.

Zmiany we wnioskach o wydanie gwarancji pochodzenia
Gwarancja pochodzenia stanowi dokument poświadczający odbiorcy końcowemu, że wskazana w nim ilość energii elektrycznej wprowadzonej do sieci została wytworzona z odnawialnych źródeł energii. Transakcje sprzedaży gwarancji pochodzenia na TGE mogą prowadzić podmioty znajdujące się w Rejestrze Gwarancji Pochodzenia. Obecnie jest ich ponad 3,2 tys.
Producenci zielonej energii mogą składać wnioski o wydanie gwarancji pochodzenia za poszczególne okresy do Urzędu Regulacji Energetyki (URE). Wystawia je Prezes URE, a następnie są wczytywane do systemu informatycznego Towarowej Giełdy Energii.
Zielone certyfikaty podrożały, ale niewiele
Drugim instrumentem notowanym na Towarowej Giełdzie Energii, który jest dedykowany wytwórcom energii odnawialnej, są prawa majątkowe energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych (zielone certyfikaty).
W lutym średnia ważona wolumenem obrotu, sesyjna cena zielonych certyfikatów spadła do najniższego poziomu w historii. W marcu średnia cena certyfikatów na TGE odbiła się – ale tylko nieznacznie – o 0,85 zł/MWh do 25,16 zł/MWh.
Więcej na ten temat w artykule: Zielone certyfikaty najtańsze w historii. Szef PSE: trzeba je zlikwidować.
Piotr Pająk
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.