Fotowoltaika wróciła do systemu. Ceny energii spadły

Fotowoltaika wróciła do systemu. Ceny energii spadły
Wykres pokazujący wahania produkcji energii elektrycznej w Polsce z podziałem na źródła węglowe, odnawialne i gazowe. Źródło: Forum Energii

W marcu 2025 r. wyraźnie wzrósł udział energii odnawialnej w krajowy miksie energetycznym w porównaniu do wcześniejszego miesiąca. To zasługa elektrowni fotowoltaicznych, które w zeszłym miesiącu wyraźnie zwiększyły produkcję energii po tradycyjnie słabych wynikach osiągniętych w zimowych miesiącach.

Dane dotyczące udziału energii odnawialnej w krajowym miksie energetycznym przedstawiło Forum Energii. Rok 2025 zaczął się stosunkowo słabo jeśli chodzi o udział odnawialnych źródeł w krajowym miksie wytwarzania energii elektrycznej. O ile w 2024 r. średni udział energii odnawialnej wyniósł 30%, to w styczniu 2025 r. było to 26,3%, a w lutym wynik był jeszcze słabszy – udział OZE wyniósł zaledwie 20% z uwagi na gorsze warunki wiatrowe i niską, zimową generację z fotowoltaiki.

W marcu produkcja energii odnawialnej w Polsce wyraźnie wzrosła dzięki lepszym warunkom wiatrowym oraz wyraźnemu wzrostowi produkcji energii z fotowoltaiki. Udział OZE za ubiegły miesiąc w krajowym miksie elektroenergetycznym wyniósł 28,8% (co jednak jest wynikiem gorszym niż w analogicznym miesiącu zeszłego roku, kiedy udział zielonej energii był na poziomie 30,1%).

REKLAMA

Fotowoltaika pokazała moc i prawie zrównała się z wiatrem

Za niecałą połowę generacji OZE w marcu (43,2%) odpowiadały farmy wiatrowe. Elektrownie wiatrowe, których całkowita moc w kraju wynosi 10,9 GW, wytworzyły w zeszłym miesiącu 1,8 TWh energii elektrycznej, w porównaniu do 1,4 TWh miesiąc wcześniej.

Wzrost udziału OZE w krajowym miksie elektroenergetycznym w marcu był możliwy także dzięki fotowoltaice. Elektrownie PV, których całkowita moc na koniec lutego wynosiła w Polsce 21,6 GW, wytworzyły w zeszłym miesiącu 1,4 TWh energii elektrycznej w porównaniu do generacji na poziomie 0,8 TWh w lutym oraz 0,4 TWh w styczniu 2025 r. Udział fotowoltaiki w krajowym miksie wytwarzania energii elektrycznej w zeszłym miesiącu wyniósł 9,9%

Do marcowego wyniku generacji z OZE dołożyły się jeszcze elektrownie biomasowe, produkując 0,8 TWh energii elektrycznej, a także elektrownie wodne z wynikiem 0,1 TWh.

Forum Energii odnotowuje, że maksymalny godzinowy udział źródeł odnawialnych w krajowej produkcji energii elektrycznej sięgnął w marcu 60,2%, a minimalny wyniósł 8,4%. Natomiast największy godzinowy udział OZE w konsumpcji energii elektrycznej wyniósł 74,7%.

Ceny energii spadły

Forum Energii podkreśla korelację między udziałem źródeł odnawialnych w krajowej generacji a ceną energii elektrycznej na rynku spotowym.

W marcu średnia ważona wolumenem obrotu cena na spotowym Rynku  Dnia Następnego (RDN) ukształtowała się na poziomie 406,96 zł/MWh i był to spadek aż o 161,50 zł/MWh w porównaniu do średniej ceny na RDN z lutego. Z kolei na rynku terminowym średnia ważona cena kontraktu rocznego z dostawą pasmową w roku 2026 (BASE_Y-26) wyniosła w zeszłym miesiącu 427,32 zł/MWh, co stanowi spadek o 26,46 zł/MWh względem analogicznej ceny tego kontraktu w lutym.

Analitycy Forum Energii odnotowują, że zeszłomiesięczne spadki cen na rynku spot obniżyły w marcu średnią cenę dostarczanej energii elektrycznej do 432,3 zł/MWh. Gdyby w ubiegłym miesiącu energia elektryczna była dostarczana wyłącznie w oparciu o zawierane w ubiegłym roku kontrakty terminowe, wartość ta wynosiłaby 448,7 zł/MWh.

W marcu najwyższa średnioważona dzienna cena energii na rynku Rynku Dnia Następnego wyniosła 569,3 zł/MWh przy udziale OZE na poziomie 17,1%. Z kolei najniższa cena energii elektrycznej (146,1 zł/MWh) nastąpiła w dniu z najwyższym udziałem OZE w skali miesiąca (46,6%).

REKLAMA

 

Dobowy udział OZE w produkcji energii elektrycznej w Polsce oraz średnioważona cena energii elektrycznej z Rynku Dnia Następnego (RDN) w marcu 2025 r. Źródło: Forum Energii
Dobowy udział OZE w produkcji energii elektrycznej w Polsce oraz średnioważona cena energii elektrycznej z Rynku Dnia Następnego (RDN) w marcu 2025 r. Źródło: Forum Energii

Więcej redysponowania

Większe wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w marcu przełożyło się na wzrost wyłączeń elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych w ramach zlecanego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne redysponowania. Wyłączenia OZE są uruchamiane, gdy operator krajowego systemu elektroenergetycznego nie ma innych możliwości zrównoważenia podaży i popytu na energię elektryczną.

W marcu PSE aktywowały redysponowanie odnawialnych źródeł energii podczas 18 dni. Łącznie ograniczono generację około 103,2 GWh energii elektrycznej. To dwa razy więcej niż w marcu zeszłego roku, a także więcej niż w pierwszych miesiącach tego roku. W lutym br. zredukowano produkcję jedynie 5 GWh energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, a w styczniu z powodu redysponowania do sieci nie trafiło 32,2 GWh energii z OZE.
.

.

Mniej energii z węgla

Z uwagi na większe wykorzystanie OZE w marcu spadła produkcja energii z elektrowni węglowych. Z danych Forum Energii wynika, że w zeszłym miesiącu elektrownie węglowe - pracujące na węglu kamiennym i brunatnym - wytworzyły 8,1 TWh energii elektrycznej, co stanowiło 55,5% krajowego miksu elektroenergetycznego. W zeszłym miesiącu źródła gazowe dołożyły 2 TWh energii, co oznaczało spadek o 1,5% względem lutego, ale jednocześnie wzrost o 20,1% względem marca zeszłego roku.

Zapotrzebowanie na energię elektryczną w Polsce w marcu wyniosło 13,6 TWh (tyle samo, ile w lutym), przy maksymalnym średnim godzinowym zapotrzebowaniu na poziomie 23 GWh. Dla porównania w marcu ubiegłego roku zapotrzebowanie wyniosło 14,4 TWh przy maksymalnym zapotrzebowaniu godzinowym na poziomie 24,4 GWh.

Polska eksporterem energii

Eksport netto w polskim systemie elektroenergetycznym w marcu wyniósł 0,2 TWh - podobnie jak w lutym. W styczniu krajowy system elektroenergetyczny odnotował eksport energii na poziomie 0,9 TWh – najwyższy od września 2021 r.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.